Dobre wyniki polskiego producenta kolektorów i pomp ciepła

Dobre wyniki polskiego producenta kolektorów i pomp ciepła
Romuald Kalyciok, prezes zarządu Sunex S.A.

Sunex, polski producent rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii, zaprezentował wyniki finansowe za ubiegły rok i za pierwszy kwartał 2019 roku, chwaląc się dużym wzrostem przychodów i zysków.

W 2018 roku przychody Sunex S.A. ze sprzedaży wyniosły 57,5 mln zł i wzrosły o prawie 50 proc. w stosunku do 2017 roku. Zysk netto był dwukrotnie wyższy i wyniósł 1,518 mln zł, co oznacza wzrost o 113 proc.

Z kolei w pierwszym kwartale 2019 roku przychody Sunex wzrosły o niemal 40 proc., sięgając 14,607 mln zł. Natomiast wypracowany w tym okresie zysk netto wzrósł o ponad 250 proc., wynosząc 834 tys. zł.

REKLAMA

Wczorj zarząd Sunex S.A. postanowił przedłożyć Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy rekomendację wypłaty dywidendy w wysokości 9 groszy na akcję. Łączna kwota przeznaczona do wypłaty wyniesie ponad 365 tys. zł.

Sunex planuje dalszy rozwój i inwestycje, które pozwolą zwiększyć moce produkcyjne i oferować nowe produkty. Spółka zapewnia, że jest gotowa do budowy nowoczesnego parku maszynowego  umożliwiającego produkcję urządzeń grzewczych i instalacji solarnych, które będą mogły być sprzedawane jako kompletne systemy lub fragmenty instalacji.

Inwestycja w park maszynowy, badania, bazę magazynową, rozbudowę systemów informatycznych i przygotowanie do produkcji zasobników ciepłej wody użytkowej ma umocnić pozycję spółki na europejskim rynku rozwiązań branży grzewczej.

REKLAMA

Produkując samemu zbiorniki c.w.u., Sunex ma skrócić łańcuch dostaw i zwiększyć marżę z 18 proc. do nawet 30 proc.

Wdrożenie do produkcji zbiorników oraz przeprowadzenie badań nad pompami ciepła ma skutkować wypracowaniem optymalnych rozwiązań, które zintegrują te dwa elementy systemu grzewczego. Wartość tych inwestycji Sunex szacuje na ponad 14,4 mln zł.

Firma Sunex powstała w 2002 roku w Raciborzu. Spółka specjalizuje się w produkcji energooszczędnych rozwiązań w ramach techniki grzewczej, takich jak kolektory słoneczne, pompy ciepła, systemy montażowe, grupy pompowe, nośniki ciepła, kolektory rurowo-próżniowe, termosyfony, regulatory solarne, produkty niestandardowe dopasowane do indywidualnych wymagań klienta, takich jak kotłownie hybrydowe. Większość produktów Sunex trafia za granicę. Rynki zbytu obejmują cała Europę.

Sunex od 2015 roku jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych, natomiast wcześniej akcje spółki były przedmiotem obrotu na rynku NewConnect.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.