Bando: OZE coraz bliżej rynku

Bando: OZE coraz bliżej rynku
Maciej Bando. Fot. MMC Conferences

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando podkreśla spadający koszt produkcji energii odnawialnej, co jego zdaniem powinno zapewnić jej istotny udział w krajowym miksie energetycznym.

W komentarzu zamieszczonym w sprawozdaniu z działalności Urzędu Regulacji Energetyki za 2018 r. prezes URE Maciej Bando podkreśla, że wyniki przeprowadzonej przez Urząd w ubiegłym roku aukcji dla energetyki odnawialnej pokazały, że staje się ona coraz bardziej konkurencyjna w stosunku do tradycyjnego wytwarzania.

Prezes URE podkreśla, że wyniki aukcji z listopada 2018 roku „potwierdzają ogólnoeuropejski trend pokazujący, że cena energii wytwarzanej w OZE zrównuje się z ceną energii konwencjonalnej”, czego – jak podkreśla Maciej Bando – dowodem jest średnia cena, jaką zaoferowały w ubiegłorocznej aukcji duże lądowe instalacje wiatrowe.

REKLAMA

W tej aukcji średnia cena z ofert objętych gwarancjami sprzedaży energii wyniosła 196,17 zł/MWh. Najniższa zgłoszona cena wyniosła 157,8 zł/MWh, a najwyższa, zakwalifikowana do wsparcia sięgnęła 216,99 zł/MWh (w aukcji sprzedano ponad 41,996 TWh energii wiatrowej o wartości ponad 8,238 mld zł).

Ceny odnotowane w tej aukcji były zatem wyraźnie niższe od notowanych w ostatnich miesiącach średnich, hurtowych cen energii na krajowym rynku.

W komentarzu zamieszczonym w sprawozdaniu z działalności URE za 2018 rok Maciej Bando ocenia, że „niewielki udział dodatkowych instrumentów wsparcia potwierdza, że energia odnawialna staje się coraz bardziej konkurencyjna i winna stanowić istotny składnik polskiego miksu energetycznego”.

REKLAMA

Koszty OZE wraz z rozwojem technologii znacznie spadają. W niedalekiej perspektywie powinny osiągnąć tzw. grid parity – ocenia Maciej Bando.

Ocenę prezesa Urzędu Regulacji Energetyki potwierdza choćby ostatnia analiza wykonana przez analityków Bloomberg New Energy Finance, którzy policzyli, że średni koszt produkcji energii w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity) dla rozpoczynanych na początku 2019 roku inwestycji w lądowe wiatraki miał spaść o 10 proc. w porównaniu inwestycji podejmowanych na początku ubiegłego roku, do średniego poziomu 50 USD/MWh.

Zdaniem BNEF, średni koszt produkcji energii w ujęciu LCOE dla morskiej energetyki wiatrowej, dla projektów, w przypadku których podejmowano decyzje inwestycyjne na początku tego roku, zmniejszył się średnio o 24 proc. w porównaniu z inwestycjami w offshore uruchamianymi w pierwszej połowie 2018 r.

Natomiast przeciętny koszt energii z elektrowni fotowoltaicznych zmniejszył się w tym czasie – według szacunków BNEF – o 18 proc. do średniego poziomu 57 USD/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.