Ceny energii zamrożone do końca roku, rekompensaty w sierpniu

Ceny energii zamrożone do końca roku, rekompensaty w sierpniu
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Ministerstwo Energii szykuje nowelizację przepisów zamrażających koszty energii dla odbiorców końcowych na poziomie z 2018 r. Nowe zasady miały zostać uzgodnione z Komisją Europejską, a dzięki nim większość odbiorców może się spodziewać utrzymania w tym roku ubiegłorocznej ceny energii, a spółki obrotu mają w końcu otrzymać z tego tytułu rekompensaty.

Resort energii miał uzgodnić z Brukselą finalny kształt regulacji mających na celu utrzymanie taryf za energię dla odbiorców końcowych na poziomie z ubiegłego roku – co pierwotnie uzgodniono w ramach ustawy „prądowej” uchwalonej w ostatnich dniach 2018 r.

Jednak mimo, że od przyjęcia tamtej ustawy minęło już kilka miesięcy, kwestia utrzymania ubiegłorocznych kosztów energii dla poszczególnych grup odbiorców pozostaje nierozstrzygnięta i nie jest jasne, kiedy rekompensaty z tego tytułu dostaną spółki obrotu, które kupując droższą energię, powinny sprzedawać ją odbiorcom końcowym po stawkach z 2018 r.

REKLAMA

Teraz Ministerstwo Energii informuje, po uzgodnieniach z Komisją Europejską, że od 1 lipca do końca roku ceny energii pozostaną na poziomie z końca I połowy 2018 roku w przypadku gospodarstw domowych, jednostek sektora finansów publicznych, w tym jednostek samorządu oraz szpitali, a także w przypadku firm z sektora MŚP.

Natomiast duże firmy od 1 lipca zapłacą rynkowe ceny energii, a potem będą mogły indywidualnie ubiegać się o rekompensaty w ramach mechanizmu de minimis z limitem pomocy do 200 tys. euro rocznie w kolejnych trzech latach obrotowych  – o ile jednak poszczególne firmy nie skorzystały wcześniej z takiej pomocy, sięgając np. po unijne dotacje.   

REKLAMA

Jednocześnie Ministerstwo Energii w ramach nowelizacji ustawy „prądowej” ma zapewnić wypłatę rekompensat dla spółek obrotu z tytułu ponoszenia wyższych kosztów zakupu energii na rynku hurtowym przy utrzymaniu ubiegłorocznych cen dla odbiorców końcowych. Wypłata rekompensat miałaby nastąpić w sierpniu.

Przyjęta pod koniec 2018 roku ustawa „prądowa” doczekała się już jednej nowelizacji, przyjętej pod wpływem uwag Brukseli w lutym. Główne założenie tamtej nowelizacji, wynikające z obiekcji zgłoszonych przez Komisję Europejską do ustawy przyjętej 28 grudnia, to rezygnacja z wyznaczania ustawą poziomu taryfy dystrybucyjnej (w 2019 r. miała obowiązywać na poziomie z końca 2018 r.) i przywrócenie decyzyjności w tej kwestii krajowemu regulatorowi rynku energetycznego, czyli Urzędowi Regulacji Energetyki.

W przeforsowanej ekspresowo pod koniec 2018 r. ustawie „prądowej” przyjęto ponadto zmniejszenie akcyzy na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh, obniżenie o 95 proc. doliczanej do rachunków odbiorców końcowych opłaty przejściowej, a ponadto – obok wymienionego wyżej zamrożenia taryf na dystrybucję na poziomie z końca 2018 r. – także zamrożenie cen dla odbiorców końcowych zgodnie z taryfami obowiązującymi w połowie ubiegłego roku. Ustawa zakłada ponadto wprowadzenie finansowanego ze sprzedaży 55,8 mln praw do emisji CO2 tzw. Funduszu Różnicy Cen, z którego mają być udzielane rekompensaty dla sprzedawców energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.