Prosumenckie zmiany w ustawie o OZE. Dłuższe cykle rozliczeniowe i opusty dla firm

Prosumenckie zmiany w ustawie o OZE. Dłuższe cykle rozliczeniowe i opusty dla firm
Jadwiga Emilewicz. Fot. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii poinformowało, jakie zmiany w zakresie energetyki prosumenckiej pojawią się w projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, który jest obecnie przedmiotem prac rządu. Korzystnych zmian ma być więcej niż tylko sygnalizowane wcześniej objęcie przedsiębiorców definicją prosumenta.

Pakiet prosumenckich zmian w najnowszej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii jest efektem prac powołanego w lutym br. przez premiera Międzyresortowego Zespołu ds. Ułatwień Inwestycji w Prosumenckie OZE pod przewodnictwem minister przedsiębiorczości Jadwigi Emilewicz.

Mające być efektem procedowanej obecnie nowelizacji ustawy o OZE przyznanie przedsiębiorcom statusu prosumenta, w połączeniu z innymi zmianami prawnymi i ułatwieniami w inwestycje fotowoltaiczne, ma umożliwić obniżenie kosztów dzięki produkcji energii słonecznej na własny użytek.

REKLAMA

Przyczynią się do tego również preferencyjne instrumenty finansowe wspierające zakup mikroinstalacji, które udostępniły ostatnio PKO Bank Polski, BOŚ czy Bank Gospodarstwa Krajowego. Więcej na ten temat: BGK zaoferuje bezpłatne gwarancje kredytów na fotowoltaikę.

Dodatkowo inwestycje w prosumenckie instalacje OZE wspiera wprowadzona z początkiem 2019 roku podatkowa ulga termomodernizacyjna, a także mająca pojawić się w ustawie o termomodernizacji wyższa premia termomodernizacyjna dostępna w przypadku wykorzystania fotowotlaiki czy turbiny wiatrowej. Więcej na ten temat: Rząd zwiększy premię termomodernizacyjną w przypadku zastosowania OZE.

Teraz Ministerstwo Przedsiębiorczości podało szczegóły zmian legislacyjnych, które mają zostać wprowadzone w ustawie o OZE i które uatrakcyjnią inwestycje w energetyce prosumenckiej.

W najbliższej nowelizacji ustawy o OZE przewidziano wprowadzenie nowej definicji „prosumenta energii odnawialnej” i objęcie nią przedsiębiorców, dla których wytwarzanie energii nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej. Prosument będzie mógł wytwarzać energię elektryczną w mikroinstalacji o mocy maks. 50 kW – podwyższonej w ubiegłym roku z 40 kW.

Przewidziano objęcie tak zdefiniowanych prosumentów, w tym przedsiębiorców, systemem opustów, z którego od połowy 2016 roku korzystają już gospodarstwa domowe.

REKLAMA

Co więcej założono wydłużenie cykli rozliczeniowych w systemie opustów – w stosunku do dotychczasowego rocznego okresu rozliczeniowego, zgodnie z którym nadwyżki energii wprowadzonej do sieci przez prosumentów przepadają po roku, jeśli w tym czasie nie uda się ich „wirtualnie” odebrać w postaci opustu, wypracowując odpowiednio wysoki pobór energii z sieci w okresie do 365 dni od eksportu nadwyżki do sieci.

Ministerstwo Przedsiębiorczości na razie nie podało jednak, o ile zostanie wydłużony okres rozliczeniowy.

Zapisy zawarte w najbliższej nowelizacji ustawy o OZE mają ponadto zobowiązać ministra ds. energii oraz ministra do spraw gospodarki (tę rolę pełni resort przedsiębiorczości) do wydania rozporządzenia wykonawczego określającego szczegółowe zasady i procedurę przyłączania do sieci mikroinstalacji należących do prosumentów, jak również zakres i zasady bilansowania oraz rozliczeń z prosumentami.

Tutaj pojawi się więc szansa na rozwiązanie problemu niekorzystnej dla prosumentów realizacji tzw. bilansowania międzyfazowego. Więcej na ten temat w artykule: Bilansowanie międzyfazowe u prosumentów. Jednak można?

Ponadto w najbliższej nowelizacji ustawy o OZE przewidziano – jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Przedsiębiorczości – „rezygnację z obowiązku przygotowania projektu budowlanego dla najmniejszych mikroinstalacji o jednostkowej mocy do 6,5 kW”, a także „wprowadzenie możliwości lokalizowania mikroinstalacji na terenach, które w planach miejscowych mają przeznaczenie inne niż produkcyjne”.

Resort przedsiębiorczości zapewnia, że to na razie część zmian przygotowanych przez rządowy zespół ds. prosumentów. W planach są kolejne ułatwienia, które mają pojawić się w następnej nowelizacji ustawy o OZE.

Więcej na temat w artykule: Rząd bliżej przyjęcia nowych przepisów dla prosumentów. Znaki pytania pozostają.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.