Zielone Listy Zastawne w ofercie PKO Banku Hipotecznego

Zielone Listy Zastawne w ofercie PKO Banku Hipotecznego
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Emisja Zielonych Listów Zastawnych PKO Banku Hipotecznego to pionierska na polskim rynku oferta skierowana do instytucji, które oczekują, że z ich środków są finansowane efektywne energetycznie inwestycje.

Zielone Listy Zastawne to rodzaj zielonych obligacji, z których wpływy wykorzystywane są wyłącznie do finansowania nowych bądź refinansowania istniejących długoterminowych kredytów hipotecznych na nieruchomości mieszkaniowe o wysokiej efektywności energetycznej.

Zielone Listy Zastawne są praktycznie identyczne, pod względem struktury transakcji i ryzyka, jak tradycyjne listy zastawne. Zasadnicza różnica polega na tym, że kapitał pozyskany z emisji zielonych listów zastawnych przeznaczony jest na finansowanie energooszczędnych hipotek.

REKLAMA

Listy emitowane przez PKO Bank Hipoteczny jako pierwsze w Polsce otrzymały certyfikację międzynarodowej organizacji Climate Bonds Initiative, potwierdzającą spełnienie standardów określonych w Porozumieniu klimatycznym.

Przygotowując emisję Zielonych Listów Zastawnych, PKO Bank Hipoteczny opracował tzw. Green Covered Bond Framework (GCBF) – dokument określający standardy emisji Zielonych Listów Zastawnych, który powstał zgodnie z wytycznymi Green Bond Principles 2018.

Zasady Green Bond Principles opracowane przez International Capital Market Association to zbiór wytycznych w zakresie przejrzystości, jawności i sprawozdawczości, które służą promowaniu spójności rynku zielonych obligacji.

REKLAMA

Jak informuje PKO BH, zaleca się, aby emitenci korzystali z oceny zewnętrznej w celu potwierdzenia zgodności zielonych obligacji z kluczowymi elementami GBP w formie opinii zewnętrznej (tzw. second party opinion). PKO Bank Hipoteczny uzyskał potwierdzenie zgodności swojego GCBF od certyfikowanej firmy Sustainalytics.

Zgodnie z zasadami przyjętymi w GCBF, PKO Bank Hipoteczny w ciągu roku od daty emisji Zielonych Listów Zastawnych zobowiązał się do opublikowania, na stronie internetowej Banku, raportu z alokacji środków pozyskanych w ramach emisji.

Kryteria oceny i selekcji zielonych aktywów wypracowane wcześniej przez PKO BH zyskały akceptację Climate Bonds Initiative, jako Kryteria dla Budynków Niskoemisyjnych (Low Carbon Building Criteria) i – jak zapewnia bank – stanowią obecnie wzorzec dla rynku efektywnych energetycznie nieruchomości mieszkaniowych w Polsce.

Wcześniej w tym roku PKO Banki Polski i PKO Bank Hipoteczny jako pierwsze banki z Polski przystąpiły do pilotażowego projektu Energy Efficient Mortgages (EEM).

Projekt ma na celu stworzenie wystandaryzowanych, ogólnoeuropejskich rozwiązań dla kredytów hipotecznych udzielanych na finansowanie mieszkań i domów uwzględniających energooszczędne rozwiązania.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.