Energa postawi OZE na terenach b. kopalni w Wielkopolsce

Wczoraj Energa przystąpiła do tzw. Porozumienia na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej. Grupa zapowiada inwestycje w odnawialne źródła energii na terenie znajdującej się w tym regionie byłej kopalni. Pierwsza z tych inwestycji jest już na etapie budowy.
– Podpisujemy list intencyjny, który mam nadzieję rozpocznie wzajemną owocną współpracę i rozszerzy ofertę projektów inwestycyjnych regionu. Mamy ambicje, aby na tych terenach zbudować wzorcowe Centrum OZE Grupy Energa i zastosować różne rozwiązania w zakresie paneli fotowoltaicznych, jak również różne technologie magazynowania energii – mówi kierujący Grupą Energa Grzegorz Ksepko.
Grupa Energa posiada prawo do terenów pokopalnianych o pow. powyżej 300 ha, na których planuje realizację kilku przedsięwzięć w obszarze odnawialnych źródeł energii.
Obecnie w trakcie realizacji jest projekt farmy wiatrowej 30 MW Przykona, która stanie na terenie po byłej kopalni i z której produkowana energia będzie rozliczana w systemie aukcyjnym.
Farma wiatrowa stanie w gminie Przykona na terenach poeksploatacyjnych i zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego Adamów.
Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu tego roku. Spółka Energa Invest, odpowiedzialna za kompleksowe przygotowanie oraz realizację inwestycji, wydała polecenie rozpoczęcia prac i przekazanie placu budowy generalnemu wykonawcy. Farma wiatrowa ma być gotowa w drugim kwartale przyszłego roku.
Ponadto kolejne projekty Energi w tej lokalizacji mają być w trakcie przygotowywania. Wiadomo, że chodzi o dwie farmy fotowoltaiczne oraz magazyny energii.
Wcześniej w tym tygodniu Energa poinformowała o zmianie nazwy swojej spółki Energa Wytwarzanie na Energa OZE.
Ma to być „pierwszy krok ku wprowadzeniu odświeżonego podejścia do generacji energii elektrycznej, jeszcze mocniej nastawionego na odnawialne źródła energii, a dzięki niemu koncern będzie mógł zachować równowagę pomiędzy oczekiwaniami interesariuszy, a ochroną środowiska naturalnego”.
W swoim portfelu Energa ma obecnie pięć farm wiatrowych – to zbudowana w roku 2009 jeszcze przez hiszpańską Iberdrolę farma wiatrowa Karścino o mocy 90 MW, uruchomiona w roku 2010 i należąca wcześniej do Dong Energy (obecnie Orsted) farma wiatrowa Karcino o mocy 51 MW, zbudowana w roku 2012 farma wiatrowa Bystra o mocy 24 MW, farma wiatrowa Myślino o mocy 20 MW, która produkcję energii rozpoczęła w roku 2014, a także farma wiatrowa Parsówek złożona z 13 turbin Gamesa o jednostkowej mocy 2 MW.
Energa eksploatuje również dwie farmy fotowoltaiczne, w tym jedną z największych tego typu instalacji w Polsce. Elektrownia fotowoltaiczna Czernikowo we wsi Wygoda koło Torunia ma moc 3,77 MW. Roczna produkcja brutto energii elektrycznej dla tej elektrowni w 2017 r. wyniosła ok. 3204 MWh. Druga elektrownia fotowoltaiczna należąca do Grupy Energa znajduje się w Gdańsku. Ma moc 1,63 MW, a jej produkcja w 2017 r. wyniosła 1381 MWh.
Energa dodaje, że w perspektywie długoterminowej ma wejść w projekty farm wiatrowych na morzu.
Grupa rozpoczęła też realizację największego w Polsce bateryjnego magazynu energii, który powstaje przy farmie wiatrowej Bystra.
Realizowany we współpracy z PSE i partnerami z Japonii magazyn energii będzie się składał z dwóch zespołów baterii-litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.