ME wydało rozporządzenie ws. cen energii

W piątek minister energii podpisał rozporządzenie w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny i rekompensaty finansowej oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia. Dokument został skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw.
Rozporządzenie wydane przez Ministerstwo Energii to konsekwencja zapisów ustawy „prądowej”, którą uchwalono pod koniec 2018 r. i której celem było utrzymanie w tym roku cen energii dla odbiorców końcowych na poziomie z ubiegłego roku.
Ostatnia nowelizacja tej ustawy zakłada, że spółki obrotu będą musiały stosować ubiegłoroczne ceny energii także w drugiej połowie roku, ale z wyjątkiem większych przedsiębiorstw.
Jednocześnie obowiązujące przepisy zakładają wypłatę rekompensat sprzedawcom energii, którzy muszą utrzymać dla odbiorców końcowych ceny z 2018 r. – mimo wyższych kosztów ponoszonych w związku ze wzrostem cen energii na rynku hurtowym.
Głównym celem rozporządzenia jest określenie zasad rozliczania pomiędzy przedsiębiorstwami obrotu a powołanym przez ustawę „prądową” tzw. Funduszem Wypłat Różnicy Ceny oraz sposobu wyznaczania obowiązujących 30 czerwca 2018 r. cen i stawek opłat za energię elektryczną dla odbiorców końcowych, tzw. cen odniesienia.
Ponadto rozporządzenie przewiduje, że w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie spółki obrotu dostosują umowy pozostałym ok. 10 proc. odbiorców, z wyrównaniem od 1 stycznia br.
Ministerstwo Energii przypomina, że w ramach ustawy z 28 grudnia 2018 r., tzw. ustawy „prądowej”, przewidziano, w celu ochrony odbiorców przed wzrostem opłat za energię, obniżenie akcyzy z 20 zł/MWh na 5 zł/MWh, opłaty przejściowej o 95 proc. oraz nałożenie obowiązku stabilizacji poziomu cen energii na spółki obrotu.
ME przypomina, że w przypadku odbiorców zaliczanych do mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, utrzymanie zeszłorocznych cen energii w drugiej połowie tego roku uwarunkowane jest złożeniem oświadczenia do przedsiębiorstw obrotu. Czas na złożenie takiego oświadczenia mija za kilka dni, już 27 lipca.
Oświadczenia nie muszą składać odbiorcy indywidualni z grupy taryfowej G, którzy automatycznie skorzystają z działań osłonowych w drugim półroczu 2019 r.
Średnie i duże przedsiębiorstwa w drugim półroczu 2019 r. muszą się liczyć we wzrostem cen energii, ale, co podkreśla w komunikacie ME, będą mogły składać wnioski o pomoc de minimis do Funduszu Wypłat Różnicy Ceny.
Ministerstwo Energii podaje, że na koncie funduszu, który będzie wypłacał rekompensaty spółkom obrotu oraz przedsiębiorcom w ramach pomocy de minimis, zgromadzono już ponad 2,7 mld zł. Ta kwota ma rosnąć wraz z przeprowadzeniem kolejnych aukcji na sprzedaż uprawnień do emisji CO2.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.