Dofinansowanie na inteligentną sieć w Warszawie

Dofinansowanie na inteligentną sieć w Warszawie
Fot. Artur Malinowski, flickr cc

Operator systemu elektroenergetycznego na terenie Warszawy, Innogy Stoen Operator, uruchamia projekt montażu urządzeń do poprawy detekcji uszkodzeń w sieci średniego napięcia. Na ten cel firma pozyskała unijne dofinansowanie z programu „Infrastruktura i Środowisko”.

Wczoraj innogy Stoen Operator podpisał z Ministerstwem Energii umowę o dofinansowanie projektu „Budowa sieci inteligentnej na terenie Warszawy poprzez automatyzację linii średniego napięcia (SN) w wyniku zastosowania wskaźników przepływu prądów zwarciowych oraz transformatorów z automatycznym przełącznikiem zaczepów” w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

Projekt obejmuje montaż 200 wskaźników zwarcia z funkcją komunikacji z systemem dyspozytorskim SYNDIS w stacjach elektroenergetycznych SN/nN. W ramach projektu wymienionych zostanie także kilkanaście istniejących transformatorów na nowe jednostki niskostratne, wyposażone w automatyczną regulację napięcia.

REKLAMA

Dzięki redukcji strat realizacja projektu pozwoli na zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej, według szacunków warszawskiej sieci dystrybucyjnej, o ponad 129 GJ, co stanowi równowartość zużycia energii przez 12 gospodarstw domowych rocznie.

Piotr Dukat, menedżer ds. planowania rozwoju sieci w Innogy Stoen Operator, podkreśla że rozwiązania techniczne z zakresu smart grid powinny wspierać realizację strategii przedsiębiorstwa w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii do klientów.

– Zastosowanie urządzeń pozwalających na wykrywanie zwarć i uszkodzeń w sieci SN oraz na regulację napięcia daje możliwości dostarczania energii spełniającej wszystkie wymagane parametry jakościowe – również w przypadku występowania wybranych zakłóceń i zmian w rozpływach mocy powodowanych przez zmieniający się charakter odbiorów i rozwój źródeł rozproszonych – mówi przedstawiciel spółki.

REKLAMA

Innogy Stoen Operator podkreśla, że projekt jest jednym z elementów wspierających przystosowanie sieci spółki do zmieniających się warunków jej pracy.

Występujące coraz częściej w ostatnich latach ekstremalne zjawiska pogodowe powodują wzrost mocy szczytowych i zmianę profili obciążenia w istniejących sieciach. W tym samym czasie rozwija się energetyka prosumencka i coraz częściej można spotkać się ze zjawiskiem przepływu energii od odbiorcy do sieci, co nie występowało w klasycznych sieciach.

Operator zaznacza, że w takich warunkach zapewnienie niezawodności pracy sieci i wymaganych parametrów napięcia wymaga stosowania nowych rozwiązań.

Pomóc mają innowacje takie jak telemechanika i telemetryka, regulacja napięć, algorytmy automatyzujące pracę dyspozytorów i rozszerzające zakres pozyskiwanych zdalnie informacji, które – jak ocenia Innogy Stoen Operator – staną się nieodłącznym elementem przyszłych sieci.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.