PCC Rokita: ratunkiem inwestycje we własne źródła energii

PCC Rokita: ratunkiem inwestycje we własne źródła energii
PCC Rokita

Zużycie energii elektrycznej to kluczowy składnik kosztów wytwarzania produktów chemicznych w zakładach PCC Rokita. W sprawozdaniu finansowym za I półrocze 2019 r. zarząd spółki podkreśla, że wzrosty cen energii elektrycznej mogą mieć wpływ na wyniki w kolejnych okresach, a konieczne mogą okazać się inwestycje we własne źródła wytwórcze.

W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną PCC Rokita w ostatnich latach dokonywała zakupów energii elektrycznej na różne okresy: miesięczne, kwartalne i roczne. Spółka zamawiała energię na przyszłe okresy z wyprzedzeniem, przy czym najkrótsze wyprzedzenie wynosiło niespełna jeden miesiąc, a najdłuższe to ponad trzydzieści pięć miesięcy.

Decyzje spółki o zamówieniu określonej ilości energii elektrycznej mają być podejmowane w zależności od aktualnej sytuacji na rynku. Przy tym część energii pochodzi z produkcji własnej.

REKLAMA

PCC Rokita dysponuje co prawda własnymi źródłami energii, jednak z uwagi na ich emisyjność, koszty własnej generacji podnoszą rosnące ceny uprawnień do emisji CO2.

W I półroczu 2019 roku spółka nabyła w sumie 88 tys. uprawnień do emisji CO2. Natomiast w kwietniu br. PCC Rokita rozliczyła 221,7 tys. uprawnień, które odpowiadają emisji CO2 za ubiegły rok.

Ponadto zarząd PCC Rokita podkreśla, że koszty generacji z własnych, emisyjnych źródeł energii w portfelu spółki może zwiększyć konieczność wykonania inwestycji dostosowujących standardy spalania do unijnych regulacji tzw. BAT.

REKLAMA

Zarząd PCC Rokita przyznaje, że wsparciem dla przemysłu energochłonnego jest uchwalona w ubiegłym miesiącu ustawa o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych, mająca na celu wprowadzenie przepisów umożliwiających przyznawanie rekompensat pieniężnych przedsiębiorcom z sektora energochłonnego, których rentowność oraz konkurencyjność jest istotnie zagrożona w wyniku wzrostu cen energii.

Spółka ocenia jednak, że rozwiązania zawarte w tej ustawie nie zrekompensują w całości rosnących kosztów zakupu energii elektrycznej, a dodatkowym elementem obniżenia kosztów – zdaniem zarządu firmy – powinny być przede wszystkim ulgi w opłatach sieciowych oraz w opłacie wynikającej z wprowadzenia rynku mocy.

W sprawozdaniu z działalności zarządu PCC Rokita wskazuje się ponadto na przyjętą pod koniec 2018 r. ustawę „prądową”, która obniżyła stawkę akcyzy z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh oraz stawkę opłaty przejściowej o 95 proc., a także która zakłada utrzymanie cen energii elektrycznej w roku 2019 na poziomie z ubiegłego roku. Ostatni element nie jest już jednak stosowany w drugiej połowie tego roku w przypadku większych firm takich jak PCC Rokita.

Omawiając sytuację w zakresie kosztów energii elektrycznej, zarząd PCC Rokita podkreśla, że nie może wykluczyć w przyszłości inwestycji w zwiększenie zdolności produkcyjnych w ramach własnej produkcji energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.