URE zaktualizował dokumenty FiT/FiP

URE zaktualizował dokumenty FiT/FiP
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W związku z wejściem w życie ostatniej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii Urząd Regulacji Energetyki zaktualizował dokumenty dla inwestorów korzystających z systemów wsparcia w postaci taryfy gwarantowanej lub taryfy premium.

Na stronie Urzędu Regulacji Energetyki, w zakładce OZE-Systemy FIT/FIP-Podstawowe informacje i wzory pojawiły się zaktualizowane wzory deklaracji o zamiarze sprzedaży niewykorzystanej energii po stałej cenie zakupu, nowy harmonogram rzeczowo-finansowy realizacji instalacji OZE na potrzeby systemów FIT/FIP, a także nowe oświadczenie dotyczące pomocy publicznej i substratów w 2019 r.

Jak tłumaczy URE, aktualizacja wynika z wejścia w życie ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii.

REKLAMA

Wcześniejsza nowelizacja ustawy o OZE z połowy 2018 roku wprowadziła system taryfy gwarantowanej – FiT (dla instalacji o mocy do 500 kW) lub taryfy premium – FiP (pierwotnie do 1 MW), z których mogą skorzystać producenci energii z elektrowni wodnych, biogazu rolniczego, odpadowego, otrzymywanego z oczyszczalni ścieków, ale także biogazu pozyskiwanego w inny sposób.

Zgodnie z art. 70a ustawy OZE, z systemu FIT mogą korzystać wytwórcy energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji lub w mikroinstalacji, którzy sprzedają lub będą sprzedawać niewykorzystaną energię elektryczną do sprzedawcy zobowiązanego.

System FIP został przewidziany dla wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW, którzy sprzedają lub będą sprzedawać niewykorzystaną energię elektryczną do wybranego podmiotu, innego niż sprzedawca zobowiązany.

REKLAMA

Stała cena zakupu w systemach FIT/FIP, zgodnie z art. 70e ust. 1 ustawy OZE, wynosi 90 proc. ceny referencyjnej określonej na dany rok kalendarzowy w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministerstwo Energii.

Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE, która weszła w życie w ubiegłym miesiącu, objęła systemem FiT/FiP mniejsze elektrownie biomasowe o mocy do 1 MW, a ponadto zwiększyła maksymalną moc w systemie FiP dla biogazowni rolniczych, składowiskowych i działających w oczyszczalniach ścieków, a także dla hydroelektrowni – z dotychczasowego poziomu 1 MW na 2,5 MW.

Wejście w życie ostatnich zmian w systemach FIT/FIP zależy od uznania ich przez Komisję Europejską jako zgodnych z unijnymi zasadami pomocy publicznej. 

Więcej o zasadach umożliwiających rozliczanie produkcji energii odnawialnej w systemach FiT/FiP w informacji URE nr 60/2018 (link)

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.