Total zamieni „zielony” wodór i CO2 w metan

Total zamieni "zielony" wodór i CO2 w metan
Sunfire

Francuski potentat na rynku paliw zapewnia, że prowadzony przez niego projekt, w którym wykorzysta technologię wysokotemperaturowego elektrolizera, otwiera nową erę w wykorzystaniu na skalę przemysłową „zielonego” wodoru i CO2 do produkcji metanu.

Francuska grupa paliwowa Total podpisała porozumienie z niemiecką firmą Sunfire, które dostarczy swoją technologię do wspólnego projektu mającego na celu zagospodarowanie nadwyżek energii odnawialnej, ale także emisji CO2.

Sunfire ma dostarczyć do projektu badawczego E-CO2MET realizowanego we współpracy z Total „wysokotemperaturowy elektrolizer do zastosowań przemysłowych”, którego moc ma być liczona w megawatach.

REKLAMA

Mająca siedzibę w Dreźnie i zatrudniająca około 140 osób firma Sunfire rozwija technologię wysokotemperaturowego elektrolizera, a także wysokotemperaturowego ogniwa paliwowego.

Technologia opracowana przez Sunfire ma umożliwiać zagospodarowanie nie tylko nadwyżek energii elektrycznej wytwarzanej z OZE w procesie produkcji wodoru, ale także zagospodarowanie dwutlenku węgla poprzez włączenie go w reakcję z wodorem, czego produktem ma być metan mogący znaleźć zastosowanie w transporcie czy ciepłownictwie.

Urządzenia dostarczone przez Sunfire zostaną zainstalowane na terenie rafinerii należącej do spółki Total Raffinerie Mitteldeutschland GmbH.

Pilotaż ma doprowadzić do uruchomienia wielkoskalowej produkcji metanu z wodoru otrzymywanego z nadwyżek energii odnawialnej oraz skoncentrowanego dwutlenku węgla.

REKLAMA

Total zapewnia, że wybrał przy tym najwydajniejszą dostępna na rynku technologię zamiany energii elektrycznej w wodór, która dzięki bezpośredniemu wykorzystaniu pary albo powstającego ciepła ma oferować wysoką sprawność sięgającą nawet 80 proc.

Wychwytywanie emisji, utylizacja i magazynowanie będą odgrywać kluczową rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej bez ograniczania rozwoju gospodarczego i społecznego – komentuje Marie-Noelle Semeria, CTO francuskiej grupy paliwowej.

Z kolei Nils Aldag z Sunfire podkreśla, że technologia opracowana przez drezdeńską firmę może być kluczowa np. dla sektora chemicznego. – Wraz z wykorzystaniem „odnawialnych” gazów i paliw, a także istniejącej infrastruktury możemy uczynić sektor transportowy i przemysł chemiczny neutralnymi jeśli chodzi o klimat – komentuje przedstawiciel Sunfire.

Total jest udziałowcem w Sunfire od roku 2014 poprzez inwestycję przeprowadzoną przez fundusz Total Carbon Neutrality Ventures.

W naszym kraju projekt mający na celu zamianę CO2 w metan prowadzi Tauron. Więcej na temat pilotażowej instalacji, która powstała w elektrowni w Łaziskach, w artykule: Tauron połączy OZE i i CO2. W planie produkcja 500 m3 SNG na godzinę.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.