Białe certyfikaty znowu podrożały

Białe certyfikaty znowu podrożały
Fot. peddhapati, flickr cc

W ubiegłym miesiącu znowu wzrosła cena białych certyfikatów, czyli praw majątkowych potwierdzających osiągnięcie poprawy efektywności energetycznej. Ceny certyfikatów PMEF są najwyższe w historii notowań tego instrumentu na Towarowej Giełdzie Energii.

System świadectw przyznawanych za poprawę efektywności energetycznej został wprowadzony na podstawie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o efektywności energetycznej i zaczął funkcjonować z początkiem 2013 roku.

W obrocie są trzy rodzaje białych certyfikatów: 1) świadectwa „przetargowe” tzw. PMEF wydane na podstawie wcześniejszej wersji ustawy, 2) świadectwa „roczne” PMEF_18 lub PMEF_19 wydane na nowych zasadach, ale dla zakończonych przedsięwzięć, bez sprawdzenia efektu zachęty, a także 3) świadectwa bezterminowe PMEF_F.

REKLAMA

Spośród tych trzech typów certyfikatów świadectwa przetargowe miały zostać przedstawione do umorzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki najpóźniej do 30 czerwca 2019 r., co zostało uregulowane w ustawie z 20 maja 2016 r. przepisami przejściowymi.

W ostatniej nowelizacji ustawy o cenach energii znalazły się regulacje, których uchwalenie oznacza wydłużenie obowiązywania białych certyfikatów PMEF i wyjście naprzeciw problemowi, który powstał w wyniku opóźnień w wydawaniu tych certyfikatów przez Urząd Regulacji Energetyki.

Autorzy regulacji wprowadzonej do ostatniej nowelizacji ustawy „prądowej” szacowali, że z uwagi na znaczne opóźnienia w wydawaniu białych certyfikatów na podstawie przepisów ustawy z 2016 r. o efektywności energetycznej, obowiązek za rok 2019, realizowany w terminie do 30 czerwca 2020 r., nie mógłby zostać pokryty świadectwami PMEF_2019 i PMEF_F. Dlatego zaproponowano wydłużenie ważności wszystkich świadectw przetargowych do 30 czerwca 2021 roku.

Wolumen obrotu prawami majątkowymi dla efektywności energetycznej w ubiegłym miesiącu wyniósł 33 838 toe (w tym 29 372 toe dla instrumentu PMEF), co oznaczało wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku o 93,4 proc.

REKLAMA

Wolumen obrotu od początku roku do początku września przekroczył 411 ktoe, co oznacza ustanowienie nowego najlepszego rocznego wyniku w historii notowań (wartość wyższa od 400 ktoe w całym roku 2017).

Średnia ważona cena sesyjna instrumentu PMEF wzrosła w ubiegłym miesiącu w porównaniu do sierpnia o 44,99 zł/toe, do najwyższego w historii notowań tego instrumentu poziomu 1558,94 zł/toe.

Wzrost cen w ramach instrumentu PMEF widoczny jest od kilku miesięcy, co wynika z wprowadzonych zmian w ustawie o efektywności energetycznej. Jeszcze w czerwcu średnia cena tego rodzaju praw majątkowych wynosiła 812,13 zł/toe, a miesiąc wcześniej zaledwie 31,4 zł/toe.

We wrześniu wzrosła również średnia miesięczna cena jeśli chodzi o instrument PMEF_F – o 35,56 zł/toe do poziomu 1608,45 zł/toe – najwyższego od maja br., kiedy za te certyfikaty płacono średnio 1653,66 zł/toe.

Odnotowano ponadto wzrost ceny jeśli chodzi o instrument PMEF_2019. W tym przypadku średnia miesięczna cena wzrosła z 1506,68 zł/toe w sierpniu do 1543,25 zł/toe we wrześniu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.