Niemiecka aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna w cenami poniżej 60 EUR/MWh

Niemiecka aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna w cenami poniżej 60 EUR/MWh
Belectric

W kolejnej aukcji mieszanej dla energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej w Niemczech znowu wygranym okazała się wyłącznie fotowoltaika. Tym razem nie zgłoszono nawet żadnego projektu wiatrowego.

Niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur poinformował, że w ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej zgłoszono w sumie 103 projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 514 MW, natomiast do aukcji nie przystąpił żaden inwestor z projektem wiatrowym.

Z udziału w aukcji z powodu błędów formalnych wyeliminowano 13 ofert na 86 MW, a finalnie wsparciem objęto 37 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 202 MW – w tym 20 projektów o mocy 76 MW zostanie zrealizowanych w Bawarii.

REKLAMA

Brak projektów wiatrowych nie może dziwić jeśli spojrzymy na efekty ostatnich aukcji dedykowanych wyłącznie energetyce wiatrowej, w których całkowita moc zgłaszanych projektów nie przekraczała oferowanego potencjału.

W efekcie inwestorzy mogli zgłaszać maksymalne, możliwe ceny za energię na poziomie około 60 EUR/MWh i nie musieli martwić się konkurencją ze strony projektów PV, a taka sytuacja nie powinna się zmienić w kolejnych aukcjach dla wiatru z uwagi na malejący wolumen gotowych projektów wiatrowych za naszą zachodnią granicą. 

Ceny zgłoszone przez inwestorów, którzy wygrali ostatnią, mieszaną aukcję, wyniosły od 48,8 EUR/MWh do 57,3 EUR/MWh, a średnia cena na poziomie 54 EUR/MWh była niższa od przeciętnej ceny z poprzedniej aukcji wiatrowo–fotowoltaicznej z kwietnia br., w której przeciętna cena sięgnęła 56,6 EUR/MWh i w której inwestorzy zgłosili oferty na poziomie 45-61 EUR/MWh.

W tamtej aukcji zaoferowano energię ze 109 projektów na łączną moc 720 MW, z czego wsparciem w postaci 20-letnich gwarancji odkupu energii po zaoferowanych cenach niemiecki regulator Bundesnetzagentur objął 18 projektów – znowu wyłącznie fotowoltaicznych – o całkowitej mocy 210 MW.

REKLAMA

W przeprowadzonej przed rokiem, drugiej mieszanej aukcji dla wiatru i PV, w której także wygrała tylko fotowoltaika, zakwalifikowano 36 ofert na łączną moc 201 MW. Przeciętna cena w przypadku projektów, które objęto wsparciem, sięgnęła 52,7 EUR/MWh, przy czym najniższa zaoferowana cena wyniosła 46,5 EUR/MWh.

Natomiast w pierwszej, łączonej aukcji dla wiatru i PV średnia cena dla zwycięskich ofert, wyłącznie fotowoltaicznych, wyniosła 46,7 EUR/MWh. Najniższe oferty sięgały 39,6 EUR/MWh, a najwyższe 57,6 EUR/MWh.

Minimalna moc projektów fotowoltaicznych zgłaszanych do niemieckich aukcji musi wynosić 0,75 MW, a maksymalna moc nie może przekraczać 10 MW. Większe inwestycje fotowoltaiczne nie mogą liczyć na publiczne gwarancje sprzedaży energii, niemniej jednak w Niemczech pojawiają się już większe projekty, które są realizowane poza rządowym systemem wsparcia.

Inwestorzy budujący elektrownie fotowoltaiczne w Niemczech – zarówno w systemie taryf gwarantowanych przysługujących za produkcję energii słonecznej w instalacjach do 0,75 MW, jak i w systemie aukcyjnym – zyskują 20-letnie gwarancje sprzedaży energii po zabezpieczonej pierwotnie cenie.

W ostatniej aukcji dla inwestorów planujących budowę wyłącznie farm fotowoltaicznych, w której wsparciem miały zostać objęte inwestycje o łącznej mocy do 150 MW, 20-letnie gwarancje sprzedaży energii przyznano dla 27 ze 153 zgłoszonych projektów. Ceny, które zaoferowali inwestorzy w przypadku wygranych projektów, sięgnęły 45,9 – 52 EUR/MWh, przy czym średnia cena wyniosła 49 EUR/MWh i była niższa w stosunku do średnich cen z dwóch wcześniejszych aukcji.

Niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur tłumaczył spadek ceny w ostatniej aukcji fotowoltaicznej zwiększeniem możliwości wsparcia projektów realizowanych na gorszej klasy gruntach rolnych w Bawarii. Aukcję wygrało w sumie aż 19 takich projektów, które zostaną zrealizowane w tym landzie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.