URE skontroluje, jak sprzedawcy energii realizowali ustawę prądową
Chodzi o ustawę, która została przyjęta w ekspresowym tempie w ostatnich dniach 2018 roku i która miała udaremnić wzrost kosztów energii w 2019 roku. Teraz prezes Urzędu Regulacji Energetyki sprawdzi, jak przedsiębiorcy działający na rynku energii wywiązują się z obowiązków nałożonych na nich przez tę ustawę.
Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że podstawowym celem ustawy prądowej było zagwarantowanie braku wzrostu cen energii elektrycznej w 2019 r. w porównaniu z cenami z 2018 r. przy zastosowaniu trzech mechanizmów: obniżenia stawki akcyzy, obniżenia stawki opłaty przejściowej oraz obowiązku zamrożenia cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych przez przedsiębiorstwa obrotu.
Jednocześnie firmy obrotu uzyskały prawo do wnioskowania o stosowne rekompensaty w związku ze sprzedażą energii elektrycznej po cenie ustawowej.
Każdy przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą energii elektrycznej w 2019 roku był zobowiązany do dostosowania umów oraz cen w rozliczeniach z klientami do wymogów tzw. ustawy prądowej.
W stosunku do gospodarstw domowych (grupa G) przedsiębiorstwa stosujące taryfy powinny stosować ceny taryfowe obowiązujące 31 grudnia 2018 roku, natomiast stosujące oferty rynkowe – ceny nie wyższe niż te z 30 czerwca 2018 r.
URE podkreśla, że niejednokrotnie przypominał przedsiębiorstwom obrotu o konieczności wprowadzenia stosownych zmian.
Przedsiębiorstwa obrotu były zobowiązane do stosowania zamrożonych cen na poziomie z 2018 roku w stosunku do odbiorców końcowych w rozliczeniach od 1 stycznia 2019 roku – odpowiednio przez cały 2019 rok lub w pierwszym półroczu 2019 r.
Ponadto ustawa prądowa nałożyła na nie obowiązek dostosowania umów z odbiorcami końcowymi do wymogów nowej ustawy najpóźniej do 13 września 2019 r., a także ponownego wystawienia faktury na wniosek odbiorcy końcowego – ustawodawca wyznaczył siedmiodniowy termin na ponowne wystawienie faktury.
Teraz Urząd wezwie spółki, które były zobowiązane do wdrożenia ustawowych zmian, do przedstawienia sprawozdań z wykonania tych obowiązków w całym 2019 roku.
W celu zbadania, jak przedsiębiorcy wywiązali się z obowiązków w stosunku do poszczególnych grup odbiorców końcowych, Prezes URE przeprowadzi całościowy monitoring rynku.
Jak podkreśla URE, ustawa prądowa przewiduje bowiem sankcje za jej nieprzestrzeganie, a Prezes URE jest organem właściwym do przeprowadzenia weryfikacji i nałożenia kar pieniężnych na przedsiębiorców, którzy nie zrealizowali zobowiązań ustawowych.
Urząd zaznacza, że obowiązki sprzedawcy i warunki świadczenia usług określa umowa zawarta pomiędzy odbiorcą i sprzedawcą energii elektrycznej, a właściwym do rozstrzygania zakresu obowiązywania i prawidłowości realizacji takiej umowy jest sąd cywilny.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.