Black Rock, Niemcy i Francja tworzą fundusz mający inwestować w OZE

Black Rock, Niemcy i Francja tworzą fundusz mający inwestować w OZE
Fot. World Economic Forum, flickr cc

Obydwa kraje dołączyły do inicjatywy zapoczątkowanej przez największy na świecie fundusz inwestycyjny, aby szybciej udało się przyciągnąć prywatny kapitał na inwestycje, które pomogą w przeciwdziałaniu zmianom klimatu w krajach rozwijających się.

Inicjatywa, którą nazwano Partnerstwem Finansowym dla Klimatu (Climate Finance Partnership), oprócz funduszu BlackRock została zawiązana przez francuską rządową agencję rozwoju, niemieckie ministerstwo środowiska i wiele prywatnych fundacji.

Ogłoszono ją podczas odbywającego się w szwajcarskim Davos Światowego Forum Ekonomicznego, na którym widać, że sektor biznesowy i rządy są pod coraz większą presją i muszą pokazać, że traktują serio potrzebę odwrócenia zmian klimatycznych.

REKLAMA

Fundusz BlackRock w zeszłym tygodniu ogłosił, że nie zamierza inwestować dłużej w projekty, które generują ponad 1/4 swoich zysków z produkcji opartej na spalaniu paliw kopalnych.

W swoim liście do dyrektorów poszczególnych oddziałów BlackRock szef funduszu, Larry Fink, napisał, że kryzys klimatyczny zmienia sposób, w jaki inwestorzy postrzegają długoterminowe perspektywy firm. – Świadomość szybko się zmienia i uważam, że jesteśmy na skraju fundamentalnych zmian w świecie finansów – napisał Fink.

REKLAMA

Partnerstwo Finansowe dla Klimatu ma na celu pobudzenie inwestycji kapitału w sektory związane z ochroną klimatu na rynkach wschodzących, a więc w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Łacińskiej i przede wszystkim w Afryce, gdzie zakłada się, że ma ich być ponad 25 proc.

Finansowane mają być projekty z zakresu energii odnawialnej, efektywności energetycznej w biurach i domach, magazynowania energii i transportu elektrycznego.

Wstępny budżet inicjatywy opiewa na 100 mln dolarów, ale cel to zmobilizowanie prywatnego kapitału do dołożenia co najmniej 400 mln dol. Zakłada się więc, że inicjatywa ruszy przy minimalnej wysokości środków publicznych i prywatnych rzędu 500 mln dolarów, a potem będzie rosnąć. Francja i Niemcy zadeklarowały, że dołożą początkowo po 30 mln dolarów.

Joanna Kędzierska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.