Duży wzrost kosztów dopłat do energii odnawialnej w Danii

Duży wzrost kosztów dopłat do energii odnawialnej w Danii
Fot. CGP Grey, flickr cc

Rosnąca różnica między cenami energii na rynku hurtowym oraz cenami zagwarantowanymi producentom zielonej energii wyraźnie zwiększy koszty opłaty, która jest doliczana do rachunków duńskich odbiorców energii.

Duńczycy obliczają wartość tzw. opłaty PSO co kwartał, bazując na prognozach cen energii na rynku hurtowym, a także na zakładanej generacji oraz konsumpcji energii.

Duńska agencja energetyczna Energistyrelsen, która prognozuje co kwartał poziom opłaty PSO, podkreśla, że nie można dokładnie oszacować przyszłych cen energii, stąd każdorazowo przy wyznaczaniu opłaty na kolejny kwartał brana jest pod uwagę ewentualna nadwyżka wpływów lub niedobór w stosunku do realnie poniesionych kosztów z wcześniejszego kwartału.

REKLAMA

Niższe koszty energii na rynku hurtowym w Danii są w dużej mierze zasługą generacji z farm wiatrowych. Im lepsze warunki wiatrowe, tym mniej trzeba płacić za energię w hurcie, co jest dobrą informacją dla duńskich odbiorców.

Z drugiej strony czym niższe koszty energii w hurcie, tym więcej trzeba doliczyć do rachunków odbiorców, aby pokryć koszty systemu dopłat do zielonej energii.

Z tego powodu opłata PSO doliczana do rachunków odbiorców energii w Danii znacznie wzrośnie w drugim kwartale 2020 r.

Agencja Energistyrelsen podała, że w kolejnym kwartale opłata PSO wyniesie 61 DKK/MWh, czyli około 37 PLN/MWh, podczas gdy wysokość opłaty w obecnym kwartale wynosi 26 DKK/MWh, czyli około 16 PLN/kWh.

Obliczając wysokość opłaty PSO na drugi kwartał, Energistyrelsen wzięła pod uwagę średnie ceny w kontraktach forward dla rynku energetycznego w zachodniej Danii, wynoszące 209 DKK/MWh, czyli około 125 zł/MWh, a także cenę liczoną osobno dla systemu energetycznego wschodniej części kraju, która wyniosła 224 DKK/MWh (134 PLN/MWh).

Jak podkreśla Energistyrelsen, są to ceny znacznie niższe od notowanych we wcześniejszych kwartałach.

REKLAMA

Prognoza duńskiej agencji energetycznej jeśli chodzi o średnią opłatę PSO w 2020 roku mówi o poziomie 48 DKK/MWh, podczas gdy w ubiegłym roku średnia opłata wyniosła 38 DKK/MWh.

Koszty systemu wsparcia dla OZE, mającego pomóc w realizacji celów duńskiej polityki energetycznej, mają zostać przeniesione stopniowo w ciągu kilku najbliższych lat do budżetu krajowego.

Koszty opłaty PSO to efekt głównie dopłat zagwarantowanych producentom zielonej energii w ostatnich latach.

Obecnie Duńczycy wspierają nowe inwestycje systemem aukcji, w których przyznawana jest gwarantowana premia do energii sprzedawanej na rynku.

Najniższa, przyznana premia w ostatniej aukcji przeprowadzonej w 2019 roku w przypadku projektów wiatrowych wyniosła 10 DKK/MWh (6 PLN/MWh), natomiast najwyższa sięgnęła 19,7 DKK/MWh (11,8 PLN/MWh).

Premie dla projektów fotowoltaicznych wyniosły po 18,4 DKK/MWh, a dla dwóch projektów hybrydowych – wiatrowo-fotowoltaicznych – po 14,8 DKK/MWh.

Inwestorzy na duńskim rynku OZE szykują ponadto projekty mające funkcjonować zupełnie bez rządowych dopłat czy gwaracji sprzedaży energii. 

Przykładem jest farma fotowoltaiczna o mocy aż 125 MW, którą szykuje w Danii wywodzący się z tego kraju deweloper Better Energy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.