Estończycy wybrali najciekawsze energetyczne startupy

Estończycy wybrali najciekawsze energetyczne startupy
Eesti Energia

Estońska grupa energetyczna Eesti Energia, działająca m.in. na polskim rynku energetyki odnawialnej poprzez swoją spółkę Enefit Green, ogłosiła wyniki konkursu na najciekawsze rozwiązania, nad którymi pracują startupy z branży energetycznej.

Idea Hub – The Pitch to międzynarodowy konkurs organizowany przez Eesti Energia. Celem konkursu jest znalezienie pomysłów na nowe usługi i wspierające je rozwiązania techniczne w energetyce.

Do najnowszej edycji konkursu zgłoszono 222 pomysły, z czego 20 z Polski. Zwyciężył projekt MultiFuse – zdalnie sterowany bezpiecznik, który ma optymalizować sprzedaż energii i obciążenie sieci.

REKLAMA

Jak wyjaśnił autor zwycięskiego projektu, Sander Vahtras, MultiFuse pozwala sprzedawać więcej energii bez zwiększania przepustowości istniejącej sieci i optymalnie ją obciążać.

Jak komentuje Hando Suttera, prezesa zarządu Eesti Energia, jury szybko wyłoniło zwycięzcę, ponieważ zaprojektowane przez niego rozwiązanie spełnia trzy kluczowe warunki konkursu: jest innowacyjne, zgodne ze strategią firmy i skalowalne.

Sieć elektroenergetyczna stoi przed poważnymi wyzwaniami na całym świecie. Rosnąca popularność pojazdów elektrycznych, urządzeń grzewczych i innych dużych odbiorców energii wymaga zastosowania inteligentnych rozwiązań służących do zarządzania obciążeniem. MultiFuse to bardzo praktyczne rozwiązanie tych problemów – powiedział Hando Sutter.

REKLAMA

Drugie miejsce w konkursie zajęła aplikacja Elektrilevi Storm, która zapewnia operatorowi systemu przesyłowego możliwość przekazywania klientom szybko i precyzyjnie pełniejszych informacji o awariach zasilania.

Trzecie miejsce zajęli autorzy pomysłu na system, który zmienia ramę okna w system ogrzewania i wentylacji.

Margus Vals, członek zarządu Eesti Energia i przewodniczący konkursu Idea Hub – The Pitch, komentuje, że współtworzenie innowacji w sektorze energetycznym nie wymaga wykształcenia w dziedzinie energetyki czy inżynierii, ponieważ poza rozwojem innowacji technologicznych coraz częściej nacisk kładzie się również na nowe modele biznesowe.

Eesti Energia tworzy usługi oparte na innowacyjnych technologiach, które są proste, przydatne i wygodne w użytkowaniu – mówi Margus Vals.

Dzięki działalności na sześciu rynkach w krajach bałtyckich i nordyckich oraz w Polsce, mamy dostęp do niemal 60 milionów potencjalnych klientów. Z dużym zadowoleniem zauważyłem, że większość finalistów myślała perspektywicznie, widząc potencjał zastosowania swoich produktów, usług i inteligentnych rozwiązań również poza Estonią – dodaje wiceprezes estońskiego koncernu energetycznego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.