Ponad 38,5 mln zł na efektywność energetyczną na Lubelszczyźnie

Ponad 38,5 mln zł na efektywność energetyczną na Lubelszczyźnie
Conergy

Władze województwa lubelskiego podpisały kolejne umowy na unijne dofinansowanie inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej i wykorzystaniem OZE. Tym razem chodzi o projekty dofinansowane w ramach działania 5.1. Równocześnie w tym województwie podpisywane są umowy na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii z działania 4.1.

Podpisanie umów o unijne dofinansowanie inwestycji w poprawę efektywności energetycznej to efekt ostatniego konkursu z działania 5.1 Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Dofinansowane inwestycje zakładają termomodernizację budynków, wymianę źródeł ciepła, wymianę drzwi i okien, montaż energooszczędnego oświetlenia, wentylacji czy instalacji fotowoltaicznych.

REKLAMA

Budżet konkursu wyniósł ponad 45 mln zł. Wpłynęło 127 wniosków, które opiewały na kwotę ponad 49 mln zł. Do dofinansowania wybrano 102 projekty, w przypadku których kwota dofinansowania wyniosła ponad 38,5 mln zł.

Maksymalne dotacje mogły pokryć 65 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku projektów zgłoszonych przez mikro- i małe przedsiębiorstwa, 55 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji w średnich przedsiębiorstwach oraz 45 proc. w przypadku dużych przedsiębiorstw.

Maksymalna kwota dofinansowania mogła wynieść 500 tys. zł w przypadku firm z sektora MŚP oraz 1 mln zł w przypadku pozostałych.

REKLAMA

Od początku perspektywy finansowej na lata 2014-2020 w ramach działania 5.1 Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw w ramach lubelskiego RPO wpłynęło łącznie 445 projektów opiewających na kwotę dofinansowania ponad 267 mln zł. Dotąd zostały podpisane 186 umowy na kwotę przekraczającą 125 mln zł.

Władze województwa lubelskiego zaczęły również podpisywanie umów o dofinansowanie z gminami, które zgłosiły swoje projekty do ostatniego konkursu z działania 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. W ubiegłorocznym konkursie wpłynęło 210 wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 569 mln zł.

Do dofinansowania w sumie wybranych zostało 86 projektów. Dzięki decyzji władz województwa ponad 186,2 mln zł unijnych dotacji trafi do 76 gmin.

Wcześniej, w momencie ogłoszenia konkursu w lipcu 2019 roku, alokacja w konkursie z działania 4.1 wynosiła nieco ponad 100 mln zł. Jednak później Zarząd Województwa Lubelskiego zwiększył budżet do wspomnianej kwoty ponad 186,2 mln zł.

Wcześniej w ramach działania 4.1 ogłoszono jeszcze jeden konkurs, który odbył się w 2016 r. i w którym zostało złożonych 315 wniosków o dofinansowanie o wartości ponad 1,1 mld zł. Z tego naboru realizowanych jest 197 projektów na łączną kwotę unijnych dotacji blisko 560 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.