Dotacje w programie Mój Prąd także na ładowarki aut elektrycznych

Dotacje w programie Mój Prąd także na ładowarki aut elektrycznych
Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Klimatu

Minister klimatu Michał Kurtyka zapewnił, że dzięki środkom krajowym, unijnym czy pochodzącym z funduszy norweskich, inwestycje w obszarze niskoemisyjnej gospodarki w najbliższych miesiącach zostaną wsparte kwotą sięgającą 10 mld zł.

Podczas wczorajszej prezentacji szczytu klimatycznego TogetAir, który odbędzie się w formule online w dniach 22-24 czerwca, minister klimatu Michał Kurtyka mówił o finansowaniu inwestycji związanych z transformacją energetyczną, zapewniając, że przyczynią się one do zwiększania aktywności polskiej gospodarki po kryzysie wywołanym epidemią koronawirusa.

Jak szacował cytowany przez Polską Agencję Prasową minister Kurtyka, przeznaczenie 10 mld zł publicznego dofinansowania będzie oznaczać inwestycje warte ponad 20 mld zł.

REKLAMA

Szef resortu klimatu wyliczał, że w ramach 26 programów realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska do dyspozycji inwestorów planujących projekty z zakresu efektywności energetycznej, OZE czy elektromobilności będzie 7,8 mld zł.

Minister klimatu wspomniał też o uruchomionej wczoraj przez Urząd Regulacji Energetyki aukcji dla wysokosprawnej kogeneracji z budżetem 2 mld zł (red. – w tym roku mają odbyć się także kolejne aukcje dla OZE, w których łączna wartość zakupionej energii ma sięgać 27,4 mld zł). 

W obszarze projektów realizowanych przez NFOŚiGW minister klimatu mówił o sztandarowych programach – dotacji na mikoinstalacje fotowoltaiczne Mój Prąd, a także o programie dofinansowania termomodernizacji domów jednorodzinnych i wymiany źródeł ciepła Czyste Powietrze.

REKLAMA

Minister wyliczał, że beneficjenci obu programów mogą liczyć tylko w tym roku na dotacje w wysokości około 800 mln zł w przypadku Mojego Prądu oraz 1,9 mld zł jeśli chodzi o program Czyste Powietrze.

Ponadto z informacji przekazanych przez Kurtykę wynika, że w programie Mój Prąd ma pojawić się dodatkowa możliwość uzyskania dofinansowania na zakup domowych ładowarek samochodów elektrycznych.

Na razie z Mojego Prądu można pozyskać dotację w wysokości do 5 tys. zł wyłącznie na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej w przedziale mocy 2-10 kW. Budżet tego programu ma sięgnąć w sumie 1 mld zł. 

Michał Kurtyka zaznaczył, że zasady części programów realizowanych przez NFOŚiGW mogą zostać zmienione tak, aby poszerzyć grono potencjalnych beneficjentów.

W programach NFOŚiGW dedykowanych dla przedsiębiorców mogą oni liczyć, według Michała Kurtyki, w tym roku na dofinansowanie w łącznej wysokości 3,19 mld zł,  z czego 1 mld zł ma zostać udostępniony w programie Energia Plus, którego zasady mają zostać zmodyfikowane, a ponadto Fundusz ma przeznaczyć około 70 mln zł na zakup przez firmy elektrycznych samochodów dostawczych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.