Tak Unia Europejska chce rozwijać zielony wodór

Tak Unia Europejska chce rozwijać zielony wodór
Orsted

Rozkręcenie produkcji elektrolizerów na masową skalę ma obniżyć koszt produkcji zielonego wodoru wytwarzanego z nadwyżek odnawialnej energii elektrycznej, co ma być kluczowe do osiągnięcia przez Unię Europejską celu neutralności klimatycznej.

Oficjalna prezentacja unijnej strategii wodorowej ma nastąpić w dniu 8 lipca, jednak jej założenia omawia już teraz portal Euroactiv.

Unijni urzędnicy oceniają, że technologia produkcji czystego wodoru najlepiej wpisuje się w cele zwiazane z osiągnięciem neutralności klimatycznej przyjęte przez Unię Europejską, a dodatkowo budowany będzie europejski przemysł zajmujący się produkcją elektrolizerów, z pomocą których w wodór będą zamieniane nadwyżki odnawialnej energii elektrycznej.

REKLAMA

Cel strategii to obniżenie kosztu wytarzania czystego wodoru, co ma zostać osiągnięte dzięki uruchomieniu fabryk elektrolizerów o mocach liczonych w gigawatach.

Bruksela zakłada, że do roku 2024 potrzebne będzie uruchomienie produkcji wodoru z elektrolizerów o mocy 4 GW, a następnie do roku 2030 mają powstać tego rodzaju urządzenia o mocy przynajmniej 40 GW.

Komisja Europejska zakłada, że aby zbudować taki potencjał produkcji czystego wodoru, konieczne będą inwestycje w elektrolizery o wartości 13-15 mld euro, a dodatkowo do wypracowania odpowiedniej podaży odnawialnej energii elektrycznej konieczne mają być inwestycje warte 50-150 mld euro, które pozwolą na zbudowanie mocy w energetyce wiatrowej i słonecznej na poziomie 50-75 GW.

REKLAMA

Ponadto unijni urzędnicy szacują, że do 2030 roku konieczne będą inwestycje warte 120-130 mld euro, mające na celu budowę infrastruktury przesyłu, magazynowania i tankowania wodoru, a w obniżeniu kosztów tego rodzaju inwestycji ma pomóc istniejąca infrastruktura gazowa.

W unijnej strategii wodorowej ma być przy tym dopuszczone początkowo stosowanie wodoru wytwarzanego z energii elektrycznej pochodzącej z sieci i produkowanego także przez elektrownie konwencjonalne czy wodoru produkowanego z paliw kopalnych, ale z wykorzystaniem technologii wychwytywania CO2. Tego rodzaju wodór jest określony w projekcie strategii jako „low-carbon hydrogen”.

Strategia wodorowa UE ma ponadto podkreślać potrzebę budowania płynnie funkcjonującego rynku wodorowego poprzez jego wsparcie zarówno po stronie podaży jak i popytu w takich dziedzinach jak produkcja stali, przemysł chemiczny czy ciężki transport. W tym kontekście jest mowa o dostosowaniu unijnego systemu ETS, aby zachęcić przemysł wykorzystujący wodór do przechodzenia na tego rodzaju paliwo wytwarzane bez emisji CO2.  

Projekt unijnej strategii wodorowej jest dostępny na stronie Euractiv pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.