Od jutra obowiązuje nowy dokument w procesie przyłączania do sieci

Od jutra obowiązuje nowy dokument w procesie przyłączania do sieci
Fraunhofer ISE

Od jutra zacznie obowiązywać nowy dokument w procesie przyłączania źródeł wytwórczych do sieci elektroenergetycznej. Wprowadzony zostanie nowy wzór tzw. deklaracji zgodności. Ma to ujednolicić wymogi w zakresie dokumentacji obowiązującej w relacjach inwestorów z poszczególnymi operatorami sieci.

Od 1 lipca zacznie obowiązywać nowa wersja dokumentu „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych” opracowanego zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG).

W dniu 27 kwietnia 2019 r. weszły w życie nowe procedury przyłączenia do sieci jednostek wytwórczych, w tym odnawialnych źródeł energii. Ta zmiana wynikała z konieczności wdrożenia przepisów unijnych zawartych w powyższym rozporządzeniu.

REKLAMA

Unijne rozporządzenie NC RfG nałożyło na operatorów sieci z krajów Unii Europejskiej obowiązek wdrożenia nowych procedur w zakresie przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, testowania oraz wydawania pozwoleń na użytkowanie dla jednostek wytwórczych typu A, B, C i D.

Do grupy A zaliczono jednostki wytwórcze o mocy od 0,8 kW do 200 kW. Grupa B to źródła o mocy 200 kW – 10 MW, grupa C to źródła o mocy 10 MW – 75 MW, a grupa D to źródła o mocy ponad 75 MW.

Przy tym w nomenklaturze wynikającej z kodeksów NC RfG, źródła wytwórcze są nazywane „modułami wytwarzania energii”, natomiast wytwórca jest nazywany „właścicielem zakładu wytwarzania energii”.

Jak tłumaczyło w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), wprowadzone przed rokiem zmiany dotyczyły przede wszystkim dokumentów związanych z przyłączeniami źródeł wytwórczych, określających warunki przyłączenia i umowy o przyłączenie. Więcej na ten temat w artykule: Weszły w życie nowe procedury przyłączania OZE.

Ma być łatwiej

Celem kolejnych zmian, które zaczną obowiązywać od jutra, ma być ujednolicenie wzorów certyfikatów w procesie przyłączania do sieci należących do operatorów zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej: Enea Operator, Energa-Operator, innogy Stoen Operator, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja oraz PSE.

REKLAMA

Nowa wersja dokumentu „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych” wprowadza od 1 lipca wzorzec deklaracji zgodności, którego stosowanie dopuszczono w miejsce certyfikatów w okresie przejściowym mającym potrwać do 27 kwietnia 2021 r. W pozostałym zakresie merytorycznym dokument nie uległ zmianie.

O komentarz na temat wchodzących w życie zmian portal Gramwzielone.pl zapytał Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Jak zapewnia Jerzy Rychlak, przewodniczący Komisji PTPiREE ds. opracowania warunków i procedury wykorzystania certyfikatów sprzętu dla jednostek wytwórczych, systemów wysokiego napięcia prądu stałego oraz modułów parku energii z podłączeniem prądu stałego – wprowadzenie wzorca deklaracji zgodności powinno docelowo usprawnić proces przyłączania źródeł wytwórczych do sieci.

Dotychczas spotykaliśmy się z praktyką dostarczania przez inwestorów różnych deklaracji zgodności, które nie zawsze odpowiadały kryteriom normy PN-EN ISO/IEC 17050-1. W związku z tym pojawiały się po stronie inwestorów wątpliwości, czy dostarczone deklaracje zgodności spełniają wymagania właściwego operatora sieci. Wprowadzenie jednego wzorca deklaracji zgodności ujednolici wymogi formalne w zakresie dokumentacji aplikacyjnej, co jest korzystne dla inwestorów – komentuje Jerzy Rychlak.

PTPiREE informuje, że wprowadzenie do stosowania jednego, wspólnego dokumentu określającego warunki i procedury wykorzystania certyfikatów – zamiast sześciu odrębnych dokumentów, publikowanych osobno na stronach każdego z operatorów sieci dystrybucyjnych – umożliwi docelowo pozyskanie certyfikatu na zgodność modułu wytwarzania energii z wymaganiami NC RfG na podstawie jednego dokumentu „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączenia modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych”.   

Certyfikat będzie mógł być uznany przez wszystkich OSD po przejściu tylko jednej ścieżki akredytacji związanej z pozyskaniem certyfikatu, przy przywołaniu jednego dokumentu określającego warunki i procedury wykorzystania certyfikatów. Tym samym wprowadzenie wzorca deklaracji zgodności oraz jednego wspólnego dokumentu, określającego zasady wykorzystania certyfikatów, powinno ułatwić inwestorom i operatorom systemu proces przyłączenia do sieci – zapewnia Jerzy Rychlak.

Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączenia modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych są szczegółowo omówione w dokumencie udostępnionym na stronach PTPiREE pod tym likiem.

Obowiązujący od 1 lipca 2020 r. wzór deklaracji zgodności można znaleźć pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.