Śląsk liderem w rozwoju polskiego sektora energetyki prosumenckiej

Śląsk liderem w rozwoju polskiego sektora energetyki prosumenckiej
Kris Duda, flickr cc-by

{więcej}Najwięcej w Polsce domowych instalacji do produkcji zielonej energii powstaje w woj. śląskim. Region jest największym beneficjentem programu dopłat do kolektorów słonecznych i regionalnych programów unijnych mających na celu wykorzystanie energetyki słonecznej. Śląskie jest też polskim liderem w zakresie produkcji urządzeń do wytwarzania zielonej energii. 

W artykule poświęconym rozwojowi energetyki prosumenckiej „Bloomberg Businesweek” informuje, że to właśnie na Górnym Śląsku powstaje najwięcej w Polsce instalacji prosumenckich. Przykładem są efekty programu NFOŚiGW mającego na celu dopłaty do kredytów na montaż kolektorów słonecznych.

„Bloomberg” informuje, że do końca lutego br. na terenie województwa śląskiego zamontowano ok. 9,6 tys. instalacji solarnych o łącznej powierzchni 64,7 tys. m2, co stanowi ponad połowę powierzchni kolektorów zamontowanych w całym kraju. Śląskie jest największym beneficjentem programu dopłat do kolektorów oraz dotacji unijnych na energetykę słoneczną w ramach regionalnych programów operacyjnych. „Bloomberg” podaje, że do tej pory w woj. śląskim na ten celu wydano z funduszy unijnych 14 mln zł. 

REKLAMA
REKLAMA

„Bloomberg” zwraca uwagę, że jednym z powodów dużego zainteresowania kolektorami słonecznymi w woj. śląskim jest relatywnie wysoki poziom dochodów notowany wśród mieszkańców tego województwa. – Tutejsi mieszkańcy są jednymi z najbogatszych w Polsce. Nawet przeciętnego robotnika stać jest na zainstalowanie takiego kolektora – „Bloomberg” cytuje przedstawiciela firmy deweloperskiej oferującej montaż solarów. 

„Bloomberg Businesweek” zwraca też uwagę, że śląskie jest zagłębiem polskiego przemysłu solarnego. – Właśnie tu powstały największe firmy dostarczające systemy solarne nie tylko na rodzimy rynek, ale także do Niemiec. 80 proc. produkcji tych urządzeń odbywa się właśnie na Śląsku – „BB” cytuje Katarzynę Motak, prezes Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej, która dodaje, że śląskie powinno być też największym beneficjentem uruchamianego przez NFOŚiGW w tym roku programu dopłat do budowy instalacji prosumenckich, dzięki któremu gospodarstwa domowe i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły uzyskać dofinansowanie do montażu m.in. domowych systemów fotowoltaicznych, małych elektrowni wiatrowych czy pomp ciepła.

– Region przez ponad 120 lat był liderem energetyki opartej na paliwach kopalnych. Teraz jest w trudnej sytuacji i musi wyjść naprzeciw nowym szansom. A te pojawiają się w rozwijającym się sektorze energetyki odnawialnej – „Bloomberg” cytuje prof. Jana Popczyka z Politechniki Śląskiej, która jako pierwsza w Polsce uruchomiła studia poświęcone energetyce prosumenckiej. 

gramwzielone.pl