Tak pracowała w sierpniu polska fotowoltaika

Tak pracowała w sierpniu polska fotowoltaika
Solar Global

W sierpniu odnotowana przez operatora systemu przesyłowego ilość energii z fotowoltaiki była najwyższa w dotychczasowej historii polskiego rynku PV. Jednak nawet w letnich miesiącach generacja z PV ma nadal stosunkowo niski udział w ogólnej produkcji energii w Polsce. Całkowita produkcja energii w naszym kraju była w sierpniu wyraźnie niższa niż na początku 2020 roku, ale podniosła się po okresie lockdownu.

Jak wynika z zestawienia przedstawionego przez think tank Forum Energii, produkcja energii z fotowoltaiki, która trafiła do sieci w sierpniu, w zestawieniu z lipcem zwiększyła się o 7,4 proc. do poziomu 283 GWh.

Dane na temat generacji z fotowoltaiki Forum Energii zbiera od kwietnia br., kiedy krajowe elektrownie PV miały wprowadzić do sieci około 150 GWh energii elektrycznej, w maju generacja z PV wzrosła do około 220 GWh, podobna była w czerwcu, a w lipcu wyniosła około 260 GWh.

REKLAMA

W sierpniu spadło natomiast wytwarzanie energii z elektrowni wiatrowych, co – jak podkreśla Forum Energii – jest zjawiskiem typowym dla tej technologii w miesiącach letnich.

W ubiegłym miesiącu produkcja energii wiatrowej w Polsce wyniosła około 640 GWh i była niższa od zanotowanej w poprzednim miesiącu (ok. 820 GWh). Największą produkcję w tym roku elektrownie wiatrowe wypracowały w lutym (2,14 TWh) oraz w styczniu (1,88 TWh). 

Sierpień 2020 r. okazał się miesiącem, w którym produkcja energii ogółem w polskiej energetyce była niższa od notowanej na początku tego roku.

Z danych opublikowanych przez Forum Energii wynika, że produkcja energii elektrycznej w ubiegłym miesiącu zwiększyła się o 1,5 proc. w porównaniu do wcześniejszego miesiąca.

Ogółem w sierpniu krajowe elektrownie wytworzyły 11,17 TWh energii elektrycznej, co oznacza, że udział fotowoltaiki wyniósł około 2,5 proc.

Największy udział w krajowym miksie wytwórczym w sierpniu miały elektrownie na węgiel kamienny (51,3 proc.), elektrownie na węgiel brunatny (28,1 proc.) oraz elektrownie gazowe (8,2 proc.).

Natomiast na generację z OZE, oprócz elektrowni wiatrowych i fotowoltaiki, złożyła się jeszcze produkcja z elektrowni biomasowych (0,16 TWh) oraz elektrowni wodnych (0,15 TWh).

REKLAMA

Elektrownie na biomasę w 2020 roku najwięcej energii wyprodukowały jak na razie w styczniu, lutym i maju – po 0,21 TWh. Elektrownie wodne najwięcej energii w tym roku wytworzyły natomiast w lutym (0,28 TWh).

Produkcja energii w Polsce w miesiącach styczeń – sierpień 2020 r., dane w TWh. Źródło: Forum Energii, ENTSO-E.

Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych na dzień 1 września 2020 roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 2528,371 MW, rosnąc w ciągu miesiąca o 267 MW, co jest najlepszym wynikiem w historii naszego rynku PV.

W sumie w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce zwiększyła się o ponad 1228,7 MW.

PSE podały ostatnio, że rekord produkcji energii z fotowoltaiki w Polsce padł w dniu 12 sierpnia, kiedy elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do sieci 12,3 GWh energii elektrycznej, a w szczytowym momencie pracowały z mocą 1609 MW, co stanowiło około 71 proc. całkowitej mocy nominalnej naszej fotowoltaiki.

Według szacunków PSE, w tym roku generacja z zainstalowanych w naszym kraju paneli fotowoltaicznych powinna przekroczyć 2 TWh.

Analiza Forum Energii bazuje na danych o produkcji energii zebranych przez europejskie stowarzyszenie operatorów sieci przesyłowych ENTSO-E. Oznacza to, że notowana jest część energii, która trafia do sieci, nie ujmowana jest natomiast energia konsumowana od razu przez jej wytwórców, bez wprowadzania do sieci – w tym szybko rosnącą w Polsce grupę prosumentów, którzy część produkowanej energii zużywają na miejscu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.