Enea z dofinansowaniem na budowę inteligentnych sieci

Enea z dofinansowaniem na budowę inteligentnych sieci
Enea

Enea Operator podpisała umowę z Ministerstwem Klimatu o dofinansowanie ze środków unijnych projektu budowy elektroenergetycznej sieci inteligentnej, która musi uwzględnić osiem wyszczególnionych funkcjonalności smart grid.

Jak informuje Enea, celem dofinansowanego projektu jest budowa efektywnego i zrównoważonego pod względem ekonomicznym i technicznym systemu energetycznego.

Projekt o nazwie „Budowa elektroenergetycznej sieci inteligentnej poprzez modernizację i przebudowę linii i stacji SN i nn, automatyzację linii i stacji w wyniku zastosowania zdalnego sterowania i elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej, w tym wskaźników prądów zwarciowych” obejmie Poznań, Zieloną Górę, Gorzów Wielkopolski wraz z powiatem oraz powiaty strzelecko-drezdenecki, choszczeński i nowosolski.

REKLAMA

 Podpisanie kolejnej umowy na dofinansowanie naszych działań ze środków Unii Europejskiej wspomaga konsekwentną realizację programu tworzenia sieci inteligentnej na obszarze północno-zachodniej Polski. Realizacja tych projektów pozwoli nam przede wszystkim zdecydowanie efektywniej zarządzać zdalnie siecią, a także zredukować straty energii elektrycznej. Poszerzy również możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii, co jest priorytetem w proekologicznych działaniach Grupy Enea – komentuje Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

REKLAMA

Projekt realizowany przez Eneę Operator musi uwzględnić osiem funkcjonalności sieci inteligentnej dla sieci dystrybucyjnej, takich jak monitoring obciążenia sieci w czasie rzeczywistym wraz z wizualizacją, automatyczna identyfikacja błędów wraz z systemem naprawczym, rekonfiguracja sieci dla zoptymalizowania funkcjonowania sieci, kontrola przepływu mocy czynnej i biernej (m.in. sterowanie źródłami rozproszonymi i kompensatorami mocy biernej), automatyczna kontrola poziomu napięcia i poziomu mocy biernej na magistrali, automatyczna dostawa usług systemowych, w tym m.in. kontrola napięcia, częstotliwości i regulacji mocy biernej, a ponadto pomiar obciążenia w czasie rzeczywistym wraz z wizualizacją, a także funkcja zarządzania energią przez odbiorcę.

Projekt budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych zostanie zrealizowany przez Eneę z dofinansowaniem z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, w ramach poddziałania 1.4.1. Ich łączna wartość to niemal 56,9 mln zł, a unijne dofinansowanie wynosi ponad 39,7 mln zł.

Planowany termin ukończenia prac to koniec 2022 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.