Elektrownie wodne zasilą polski odział Bank BNP Paribas

Elektrownie wodne zasilą polski odział Bank BNP Paribas
BNP Paribas

Bank BNP Paribas podpisał umowę z firmą Respect Energy funkcjonującą wcześniej jako TRMEW Obrót, na podstawie której 100 proc. energii elektrycznej kupowanej przez bank będzie pochodzić z elektrowni wodnych.

W komunikacie na temat przejścia na zasilanie energią odnawialną Bank BNP Paribas podkreśla, że kredytuje inwestycje w odnawialne źródła energii i zapewnił dotąd finansowanie m.in. dla około 15 tys. gospodarstw domowych, które zainstalowały panele fotowoltaiczne.

W ubiegłym miesiącu BNP Paribas Bank Polska i Europejski Bank Inwestycyjny zawarły umowę gwarancji w wysokości 71,2 mln zł na wsparcie finansowania przez BNP polskich projektów w zakresie efektywności energetycznej. Była to pierwsza operacja podziału ryzyka pomiędzy bankami realizowana w Polsce w ramach unijnego programu PF4EE.

REKLAMA

PF4EE to wspólny instrument finansowy EBI i Komisji Europejskiej mający na celu wsparcie kredytowania projektów na rzecz efektywności energetycznej przez instytucje finansowe.

Środki z gwarancji będą wsparciem finansowania, które w ramach umowy z EBI planuje udostępnić BNP Paribas Bank Polska na projekty związane z efektywnością energetyczną, w łącznej kwocie 742 mln zł.

Beneficjentami projektu ma być około 15 tys. podmiotów. Wśród inwestycji, które mogą być objęte tym finansowaniem, są instalacje fotowoltaiczne dla prywatnych właścicieli domów i mikro gospodarstw rolnych. Natomiast w przypadku budynków wielorodzinnych wsparciem objęty jest szeroki zakres inwestycji na rzecz efektywności energetycznej, który obejmuje instalacje w energooszczędne okna lub elewacje, systemy ogrzewania i wentylacji oraz odnawialne źródła energii zintegrowane z budynkami.

Kolejny duży kontrakt na zieloną energię

REKLAMA

Cytowany w komunikacie BNP Paribas prezes Respect Energy, Sebastian Jabłoński, podkreśla, że kierowana przez niego firma jest jedynym w kraju dostawcą oferującym wyłącznie energię pochodząca ze źródeł odnawialnych.

Respect Energy to jeden z największych niezależnych podmiotów na rynku energii elektrycznej w Polsce. Działalność spółki skupia się na handlu hurtowym energią, prawami majątkowymi, gwarancjami pochodzenia a także na pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych i sprzedaży jej odbiorcom końcowym. Spółka aktualnie działa na terenie Polski, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch i Węgier. W 2019 roku obroty spółki wyniosły 2,79 mld zł.

Ostatnio portfel klientów spółki powiększył się o podmiot, który zarządza infrastrukturą miejskiego stadionu piłkarskiego we Wrocławiu. W efekcie od 2021 roku Stadion Wrocław będzie zasilany w pełni zieloną energią.

Obecnie spółka pozyskuje energię odnawialną od ponad 200 wytwórców, a jej roczne obroty sięgają 30 TWh.

Portfel jeśli chodzi o źródła energii sprzedanej przez spółkę w 2019 roku w 45-procentach stanowiła energetyka wodna, w 30-procentach biogazownie, w 20-procentach energetyka wiatrowa i w 5-procentach fotowoltaika.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.