Ten projekt będzie symbolem transformacji PGE

Ten projekt będzie symbolem transformacji PGE
Greenpeace Polska

Polska Grupa Energetyczna poinformowała o planach wykorzystania terenów w pobliżu Bełchatowa do zrealizowania dużych inwestycji w energetykę odnawialną, które mogą stać się jednym z symboli transformacji polskiej energetyki i modelu biznesowego PGE. Na razie największemu państwowemu koncernowi energetycznemu udało się w ostatnim czasie zwiększyć udział zielonej energii w swoim miksie wytwarzania, ale tylko do niecałych 3 proc.

Polska Grupa Energetyczna w ogłoszonej niedawno strategii zapowiedziała osiągnięcie celu neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Prezes Grupy Wojciech Dąbrowski chce jak najszybciej pozbyć się aktywów węglowych, przekazując je, najlepiej już w przyszłym roku, do nowej państwowej spółki.

REKLAMA

Największa państwowa grupa energetyczna posiadając duży portfel elektrowni węglowych już teraz ma problem z pozyskaniem finansowania na nowe inwestycje, a dodatkowo jej wyniki mocno obciążają koszty związane z zakupem praw do emisji CO2.

Koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 sięgają obecnie około 6,5 mld zł i jest to większa pozycja kosztowa niż inwestycje (6 mld zł) czy pensje pracowników (ok. 5 mld zł).

Pozbywając się aktywów węglowych, PGE ma skupić się na inwestycjach w odnawialne źródła energii, a także w elektrownie gazowe, które mają mieć jednak charakter źródeł przejściowych.

Największe nowe moce PGE chce zbudować w morskiej energetyce wiatrowej. Do 2030 roku mają powstać morskie farmy wiatrowe o mocy 2,5 GW, a następnie planowane jest zwiększenie mocy w offshore do 6,4 GW do roku 2040.

Ponadto PGE wyznacza cel budowy lądowych farm wiatrowych o mocy 1,5 GW do roku 2030. Inwestycje w tym obszarze będą jednak wymagać, co podkreśla PGE, poluzowania obostrzeń wynikających z tzw. ustawy odległościowej.

Z kolei w fotowoltaice PGE chce zbudować do tego czasu moce na poziomie 3 GW.

Symbolem transformacji modelu biznesowego PGE może być projekt omówiony podczas wczorajszej prezentacji wyników Grupy, który zakłada wykorzystanie terenów wokół Bełchatowa do inwestycji w odnawialne źródła energii.

Całkowity koszt inwestycji wokół Bełchatowa, do których przygotowania mają wystartować jeszcze w tym roku, ma sięgnąć około 2,5 mld złotych.

PGE chce postawić w tej lokalizacji farmy fotowoltaiczne o mocy 500 MW i farmy wiatrowe o mocy 100 MW.

REKLAMA

Dodatkowo przewidziano uruchomienie instalacji typu waste-to-energy, w których przetwarzane ma być około 180 tys. ton odpadów.

Jednym z elementów nowej strategii energetycznej PGE jest także budowa portfela magazynów energii o docelowej mocy 800 MW. Przedstawiając projekt planowany w Bełchatowie, Wojciech Dąbrowski nie poinformował, czy będzie on również uwzględniać ten komponent.

Za to PGE uwzględnia możliwość ulokowania na swoich terenach w pobliżu Bełchatowa bloków jądrowych.

Kilka procent zielonej energii

W tym roku PGE sfinalizowała pierwsze od 2016 roku inwestycje w odnawialne źródła energii, oddając do użytku farmy wiatrowe o mocy niemal 100 MW, przejmując farmę wiatrową o mocy 36 MW, która powstała jeszcze w systemie zielonych certyfikatów, a także uruchamiając ostatnio dwie pierwsze farmy fotowoltaiczne o mocy po 1 MW.

Uruchamiania nowych źródeł OZE rozliczanych w systemie aukcyjnym póki co nie zwiększa jednak istotnie udziału zielonej energii w miksie wytwórczym PGE.

W minionym kwartale udział energii odnawialnej w miksie PGE zwiększył się z 2,7 proc. w analogicznym okresie przed rokiem do 2,9 proc. W tym źródła wiatrowe wytworzyły 0,27 TWh energii, źródła wodne dołożyły 0,08 TWh, a biomasowe – 0,05 TWh.

Dla porównania należące do Grupy elektrownie na węgiel brunatny wytworzyły w trzecim kwartale 7,73 TWh, elektrownie na węgiel kamienny wyprodukowały 4,77 TWh, a generacja z elektrowni gazowych wyniosła 1,23 TWh. Ponadto elektrownie szczytowo-pompowe wyprodukowały 0,13 TWh.

Ponadto nadal relatywnie niski jest udział segmentu OZE w ogólnym wyniku EBITDA grupy PGE.

EBITDA wypracowana w segmencie OZE w pierwszych 9 miesiącach 2020 r. wyniosła 411 mln zł, co stanowiło 9,5 proc. ogólnego wyniku EBITDA, podczas gdy udział segmentu energetyki konwencjonalnej wyniósł 29 proc.

Obecnie odpowiedzialna w PGE za segment zielonej energii spółka PGE Energia Odnawialna zarządza  4 elektrowniami szczytowo pompowymi o łącznej mocy zainstalowanej 1 542,635 MW, 29 elektrowniami wodnymi o łącznej mocy zainstalowanej 95,757 MW, kilkunastoma farmami wiatrowymi o łącznej mocy około 650 MW oraz 3 elektrowniami fotowoltaicznymi o mocy zainstalowanej 2,6 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.