Więcej miejsca na OZE w woj. zachodniopomorskim

Więcej miejsca na OZE w woj. zachodniopomorskim
Enea Operator

Ułatwienia w przyłączaniu do sieci energetycznej odnawialnych źródeł energii, optymalizacja potencjału sieci oraz zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii. Takie mają być efekty projektu realizowanego w Pyrzycach przez Eneę Operator. Projekt otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych.

Mieszkańcy i przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego z okolic Pyrzyc zainteresowani wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i produkcją własnego prądu wkrótce będą korzystać ze zmodernizowanej sieci energetycznej.

Głównym elementem projektu realizowanego przez operatora sieci dystrybucyjnej, spółkę Enea Operator, jest przebudowa stacji elektroenergetycznej w Pyrzycach, transformującej wysokie napięcie na średnie.

REKLAMA

Prace obejmą wymianę rozdzielnicy średniego napięcia, wymianę transformatorów na jednostki o wyższej mocy, przebudowę części liniowych średniego napięcia, a także modernizację systemu telemechaniki i systemu łączności.

Wartość inwestycji to ponad 13,5 mln zł, w tym 4 mln zł  pokryje unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. 

– Podpisanie kolejnej umowy na dofinansowanie naszych działań ze środków Unii Europejskiej wspomaga konsekwentną realizację programu tworzenia sieci inteligentnej na obszarze północno-zachodniej Polski. Realizacja tego projektu pozwoli nam przede wszystkim zdecydowanie efektywniej zarządzać zdalnie siecią, a także zredukować straty energii elektrycznej. Poszerzy również możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii, co jest priorytetem w proekologicznych działaniach Grupy Enea – komentuje Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

REKLAMA

Enea zapewnia, że korzyści z modernizacji odczują także mieszkańcy innych regionów województwa, ponieważ modernizacja dotyczy stacji energetycznej kluczowej dla sieci w całym regionie. Zakończenie prac przewidziano na 2023 r.

W sieci Enei Operator w trzecim kwartale 2020 r. przybyła najwyższa jak dotąd liczba mikroinstalacji – wszystkie zostały wykonane w technologii fotowoltaicznej.

W ostatnim kwartale w sieci tego operatora przybyło 10 766 mikroinstlaacji o mocy 84,05 MW, kwartał wcześniej przyłączono 8951 mikroinstalacji o łącznej mocy 63,74 MW, a w pierwszym kwartale tego roku w sieci tego operatora pojawiło się 5639 mikroinstalacji o łącznej mocy 41,707 MW.

W minionym kwartale w sieci tego operatora pojawiło się także 11 większych odnawialnych źródeł energii, niezaliczanych do segmentu mikroinstalacji, o łącznej mocy 10,76 MW, w drugim kwartale br. przyłączono 18 większych źródeł OZE o łącznej mocy 38,19 MW, a w pierwszym 58 tego rodzaju źródeł o mocy 135,22 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.