Opłata mocowa i OZE zwiększą rachunki za energię w 2021 r. Wiemy o ile

Opłata mocowa i OZE zwiększą rachunki za energię w 2021 r. Wiemy o ile
Fotolia

Urząd Regulacji Energetyki ogłosił stawki opłaty mocowej  i opłaty OZE, które będą doliczane do rachunków odbiorców w 2021 r. Pierwsza z tych opłat zostanie uwzględniona w kosztach energii po raz pierwszy. Z kolei opłata OZE została wprowadzona już kilka lat temu, jednak ostatnio jej stawka wynosiła 0 złotych.

W przyszłym roku na naszych rachunkach za energię pojawi się po raz pierwszy tzw. opłata mocowa, z której finansowane będą koszty dopłat głównie dla państwowych koncernów energetycznych za utrzymanie elektrowni w gotowości do dostarczenia określonych mocy.

– Wysokość opłaty mocowej odzwierciedla wprost płatności dla dostawców mocy, które wynikają z aukcji rynku mocy. Środki pozyskane z tej opłaty przeznaczone będą na budowę nowych, modernizację i utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych. Celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i zmniejszenie ryzyka tzw. blackoutu – komentuje Rafał Gawin, prezes URE.

REKLAMA

Wyliczając wysokość opłaty mocowej na 2021 rok dla poszczególnych grup odbiorców, regulator – zgodnie z założeniem ustawodawcy – bierze pod uwagę wyniki aukcji głównej i aukcji dodatkowych na 2021 rok, tj. wartość kontraktów mocowych zawartych w ramach aukcji na 2021 rok oraz koszty operatora systemu – państwowej spółki Zarządcy Rozliczeń S.A.

W przypadku gospodarstw domowych opłata mocowa będzie stawką miesięczną, zależną od rocznego zużycia energii elektrycznej i płatną za punkt poboru energii. Poziom opłaty mocowej wyniesie:

  • dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł;
  • dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł;
  • dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł;
  • dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł.

Dla pozostałych grup odbiorców w przyszłym roku opłata ta uzależniona będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby – w dni robocze od 7:00 do 21:00 – i wyniesie 0,0762 zł/kWh.

Natomiast tzw. opłata OZE, która przez ostatnie trzy lata była zerowa, teraz pojawi się jako dodatnia wartość. W 2021 roku wyniesie 2,20 zł/MWh.

Zerowa stawka tej opłaty w ostatnich latach wynikała z faktu, że wprowadzony w 2016 r. system wsparcia dla producentów zielonej energii nie wygenerował dotąd wystarczających kosztów, aby wyzerować nadwyżkę tej opłaty, która powstała po początkowym doliczaniu jej do rachunków.

Natomiast opłata kogeneracyjna w 2021 r. zmniejszy się do zera. Stawka tej opłaty jest każdego roku ustalana przez ministra właściwego do spraw energii – obecnie Minister Klimatu i Środowiska. W 2020 roku wyniosła 1,39 zł/MWh, co stanowiło roczne obciążenie dla przeciętnego gospodarstwa domowego na poziomie ok. 3,48 zł.

Zgodnie z opublikowanym 23 listopada br. rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej w przyszłym roku zostanie zredukowana do zera.  

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Urząd Regulacji Energetyki zaznacza, że obecnie prowadzi postępowania mające na celu zatwierdzenie taryf za energię elektryczną na 2021 rok. Zarówno sprzedawcy jak i dystrybutorzy kalkulują swoje koszty, a następnie przekładają je na ceny energii oraz stawki za jej dostarczenie do swoich odbiorców końcowych.

URE podkreśla w najnowszym komunikacie, że jego zadaniem jest „stanie na straży tego procesu, aby ostateczne ceny płacone przez odbiorców odzwierciedlały jedynie uzasadnione koszty działalności firm energetycznych i odpowiadały aktualnym warunkom rynkowym”.

Według zapewnień Urzędu wynik postępowań w zakresie taryf na 2021 rok mamy poznać w drugiej połowie grudnia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.