W. Brytania przyjmuje najbardziej ambitny cel redukcji emisji CO2

W. Brytania przyjmuje najbardziej ambitny cel redukcji emisji CO2
Boris Johnson, flickr cc

Brytyjczycy są już teraz globalnymi liderami jeśli chodzi tempo redukcji emisji dwutlenku węgla, a teraz zwiększają ambicje w tym zakresie na kolejne lata. Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił nowy cel redukcji emisji CO2 do roku 2030  najbardziej ambitny z celów przyjętych do tej pory przez największe gospodarki na świecie.  

Wielka Brytania wyjątkowo skutecznie redukowała w ostatnich latach emisje dwutlenku węgla. Według danych brytyjskiego think-tanku CarbonBrief emisje tego kraju w mijającej dekadzie udało się zmniejszyć o 29 proc. – mimo, że w tym okresie brytyjska gospodarka urosła o 1/5. W okresie 1990-2019 emisje CO2 Wielka Brytania zmniejszyła o 41 proc. (BBC podaje wartość 45 proc.).

Brytyjska energetyka systematycznie odchodzi od węgla, który już teraz ma dla niej minimalne znaczenie. W ubiegłym roku elektrownie węglowe miały na Wyspach tylko 2-procentowy udział w miksie wytwarzania energii elektrycznej.

REKLAMA

Emisje z elektrowni węglowych w okresie 2010-2019 spadły o 80 proc. Udało się też zmniejszyć o 20 proc. emisje z elektrowni gazowych, które pozostają obecnie głównym źródłem energii na Wyspach.

W efekcie dużo większa od polskiej gospodarka Wielkiej Brytanii w 2019 roku wyemitowała 354 mln ton CO2. Natomiast ubiegłoroczne emisje CO2 w Polsce wyniosły według Carbon Brief 344 mln ton.

Jak dalej swoje emisje chcą redukować Brytyjczycy? Zespół ekspertów doradzających brytyjskiemu rządowi, Committee on Climate Change (CCC), rekomendował wcześniej obcięcie emisji CO2 o 61 proc. do roku 2030 w porównaniu z rokiem 1990.

REKLAMA

Teraz premier Boris Johnson ogłosił jeszcze ambitniejszy cel ograniczenia emisji o 68 proc. w latach 1990-2030. Szef brytyjskiego rządu wezwał jednocześnie liderów innych państw, aby poszli jego śladem i zwiększyli ambicje w polityce klimatycznej.

Wielka Brytania będzie gospodarzem kolejnego klimatycznego szczytu państw ONZ, którego celem jest wypracowanie mechanizmów mających umożliwić powstrzymanie wzrostu globalnych temperatur do poziomu wyznaczonego w Porozumieniu klimatycznym uzgodnionym przez kraje ONZ na szczycie w Paryżu w grudniu 2015 r.  

Wielka Brytania przyjęła też długookresowy cel osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 roku. Osiągnięcie tego celu ma oznaczać, że ewentualne, pozostające jeszcze wówczas emisje uda się zneutralizować za pomocą takich technologii jak np. wychwytywanie i gromadzenie CO2.

Obecnie pierwsze pilotaże w zakresie technologii tzw. Carbon Capture and Storage (CCS) prowadzi m.in. największa brytyjska elektrownia Drax. Więcej na ten temat w artykule: Tak brytyjska elektrownia chce osiągnąć ujemne emisje CO2.

W ubiegłym miesiącu Boris Johnson zaprezentował 10 obszarów, w których ma się rozwijać Wielka Brytania, aby dojść do neutralności klimatycznej. Więcej na ten temat: Tak Wielka Brytania chce osiągnąć zerowe emisje CO2. 10 punktów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.