Tak Wielka Brytania chce osiągnąć zerowe emisje CO2. 10 punktów

Tak Wielka Brytania chce osiągnąć zerowe emisje CO2. 10 punktów
Boris Johnson

Brytyjski premier Boris Johnson przedstawił liczący 10 punktów plan, którego realizacja ma umożliwić osiągnięcie przez Wielką Brytanię celu neutralności klimatycznej do 2050 r.

Według rządu Wielkiej Brytanii nakreślony właśnie plan dojścia w ciągu 30 lat do celu zerowych emisji netto wymaga wygospodarowania rządowych funduszy wartych w sumie około 12 mld funtów. Tyle pieniędzy ma wystarczyć do zmobilizowania trzykrotnie większych wydatków ze strony sektora prywatnego.

Rozwój przemysłu, który ma być efektem brytyjskiej transformacji energetycznej, ma przyczynić się do utworzenia na Wyspach 250 tys. miejsc pracy – zlokalizowanych głównie w przemysłowych centrach Wielkiej Brytanii takich jak regionyYorkshire, Humber, West Midlands, ale także Walia i Szkocja.

REKLAMA

Pierwsze z wymienionych regionów powinny skorzystać zwłaszcza na rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w brytyjskiej części Morza Północnego. Jest to pierwszy z punktów planu nakreślonego przez Borisa Johnsona.

Budowa morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 40 GW w stosunku do kilkunastu GW obecnie ma sprawić, że w brytyjskiej gospodarce przybędzie około 60 tys. miejsc pracy.

Drugi punkt planu to rozwój technologii wodorowych, które umożliwią zagospodarowanie nadwyżek zielonej energii elektrycznej i wykorzystanie jej nadmiaru przez przemysł, ciepłownictwo czy transport. Cel Londynu w tym przypadku to uruchomienie przetwarzających energię elektryczną w wodór elektrolizerów o mocy 5 GW do roku 2030.

Na rozwój technologii wodorowych Londyn chce przeznaczyć do 500 mln funtów, w tym 240 mln funtów ma wesprzeć budowę instalacji do produkcji H2.

Trzeci punkt to energetyka jądrowa, w tym rozwój małych, modułowych reaktorów. Realizacja tego punktu ma dać około 10 tys. miejsc pracy. Na rozwój nowych generacji reaktorów gabinet Borisa Johnsona ma wydać 525 mln funtów.

Czwarty punkt to elektryczna motoryzacja i wsparcie brytyjskich fabryk samochodów w zakresie przejścia na produkcję aut napędzanych prądem. W tym kontekście rozważane jest przez Londyn wprowadzenie zakazu sprzedaży aut z silnikami spalinowymi. Ma to nastąpić już w roku 2030. Sprzedaż hybryd umożliwiających przejechanie „znacznych odległości” na energii elektrycznej ma być możliwa do 2035 r.

REKLAMA

Piąty punkt dotyczy publicznego transportu, a także promocji ruchu rowerowego i pieszego.

Szósty punkt zakłada rozwój technologii w zakresie zeroemisyjnego lotnictwa i transportu morskiego.

Siódmy punkt to modernizacja energetyczna budownictwa – m.in. poprzez instalację do 2028 roku 600 tysięcy pomp ciepła. Wsparcie tego kierunku ma zaowocować utworzeniem 50 tys. miejsc pracy do roku 2030.

Punkt ósmy dotyczy rozwoju technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS). W tym zakresie Wielka Brytania chce zostać światowym liderem, doprowadzając do wychwycenia do 2030 roku emisji na poziomie 10 Mt.

W celu rozwoju technologii CCS gabinet Borisa Johnsona ma wydać 200 mln funtów na utworzenie dwóch technologicznych klastrów do 2025 r. i kolejnych dwóch do 2030 r. W efekcie inwestycje w tym obszarze mają sięgnąć 1 mld funtów, przekładając się na utworzenie do 50 tys. miejsc pracy.

Dziewiąty punkt dotyczy obszaru ochrony środowiska, w tym corocznych zasadzeń 30 tys. drzew.

Ostatni, dziesiąty punkt został określony jako „Innowacje i finansowanie”. Jego realizacja ma uczynić Londyn „globalnym centrum zielonych finansów”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.