Konkursy NCBR na innowacje w obszarze magazynów energii i biogazu

Konkursy NCBR na innowacje w obszarze magazynów energii i biogazu
Messe Dusseldorf

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przedstawiło nowe projekty, które mają na celu wsparcie rozwoju krajowych technologii związanych m.in. z produkcją czy magazynowaniem czystej energii. Obecnie NCBR prowadzi projekt, którego efektem ma być wyłonienie najlepszej konstrukcji małych elektrowni wiatrowych. Jej autorzy mogą liczyć na nagrodę w wysokości 1 mln zł.

Każda technologia będąca tematem jednego z ośmiu nowych przedsięwzięć Narodowego Centrum Badań i Rozwóju ma zabezpieczać podstawowe potrzeby społeczeństwa z obszarów takich jak m.in. mieszkalnictwo, ciepło, zapewnienie żywności, czyste powietrze i woda w nowy sposób  zgodnie z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego, czyli bez korzystania z zasobów kopalnych surowców i paliw. Celem jest rozwój polskiego przemysłu i eksportu na bazie zmian w gospodarce wynikających z wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu. 

NCBR ogłosił już trzy pierwsze przedsięwzięcia dotyczące: budownictwa efektywnego energetycznie i procesowo, innowacyjnej biogazowni oraz oczyszczalni przyszłości.

REKLAMA

Kolejne pięć konkursów zostanie uruchomionych w pierwszym półroczu 2021 r. Ich tematami będą: technologia domowej retencji, elektrociepłownia przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE, wentylacja dla szkół i domów, magazynowanie energii (ciepło i chłód) oraz magazynowanie energii elektrycznej.

– Projektując nowe przedsięwzięcia, nakreśliliśmy, czym ma być finalny produkt. Sposób dojścia do tego celu pozostawiamy wykonawcom – to oni zaproponują, jak ten efekt osiągnąć – tłumaczy Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Każde z przedsięwzięć ma się zakończyć powstaniem demonstratora wytworzonych nowych technologii. Dzięki temu powstać mają m.in. innowacyjne na skalę kraju, budowane modułowo w kilka miesięcy budynki, które będą produkowały więcej energii niż potrzebują, oczyszczalnie produkujące nawozy rolnicze i czystą wodę, biogazownia wytwarzająca metan czy elektrociepłownia dla około 2000 mieszkańców oparta w 80 proc. na OZE, czyli jedynie w 20 proc. oparta o paliwa kopalne.

Efektem końcowym przedsięwzięć mają być m.in. oparte o polskie surowce magazyny energii elektrycznej dla domu, systemy retencji dla gospodarstw domowych, odzyskujące nawet do 80 proc. wody z deszczu czy systemy rekuperacji i wentylacji do zastosowania w starym budownictwie lub szkołach, dające czyste powietrze bez utraty energii.

Osiem nowych przedsięwzięć NCBR będzie realizowanych w ramach projektu pozakonkursowego „Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez realizację przedsięwzięć badawczych w trybie innowacyjnych zamówień publicznych w celu wsparcia realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu” z poddziałania 4.1.3 „Innowacyjne metody zarządzania badaniami” z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

REKLAMA

Milion złotych za turbinę wiatrową

Obecnie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi projekt Wielkie Wyzwanie: Energia, który ma na celu opracowanie innowacyjnej, efektywnej małej elektrowni wiatrowej. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 1 mln zł.

Do obecnej fazy konkursu zakwalifikowano 84 zespoły z ponad 180 zgłoszonych. Kolejnym etapem jest ćwierćfinał, w którym uczestnicy będą musieli przedstawić działanie swoich prototypów. Półfinał wyzwania, do którego zaproszonych zostanie maksymalnie 40 drużyn, polegać będzie na przeprowadzeniu testu działania urządzenia w warunkach sztucznego wiatru. Każdy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej podłączony zostanie do aparatury pomiarowej dostarczonej uczestnikom przez organizatora.

Konkurs Wielkie Wyzwanie: Energia zostanie rozstrzygnięty 14 sierpnia br. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Na żywo – o ile tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna – każdy będzie mógł obejrzeć finał, w którym zmierzy 10 najlepszych drużyn projektowych.

W finale urządzenia poddane zostaną działaniu sztucznego wiatru o zmiennej prędkości, identycznego dla każdego z nich. Rywalizacja potrwa maksymalnie 6 godzin, a drużyna, która najlepiej poradzi sobie z zadaniem, zostanie zwycięzcą wyzwania i wygra 1 milion złotych.

Konkurs Wielkie Wyzwanie: Energia realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego „Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych” w ramach poddziałania 4.1.3 „Innowacyjne metody zarządzania badaniami” z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.