Paliwowy gigant przejmuje europejski rynek wirtualnych elektrowni

Paliwowy gigant przejmuje europejski rynek wirtualnych elektrowni
Next Kraftwerke

Kolejne akwizycje sprawiają, że Shell stał się potentatem w obszarze agregacji wytwórców energii odnawialnej w ramach wirtualnych elektrowni. Grupa paliwowa ogłosiła przejęcie kolejnej, czołowej spółki z tego rynku firmy Next Kraftwerke, działającej w Polsce pod nazwą Elektrownie Next.

Shell przejmie 100 proc. udziałów w niemieckiej firmie Next Kraftwerke, operatora wirtualnej elektrowni, który agreguje źródła odnawialne i magazyny energii. Do sfinalizowania transakcji potrzebne będą jeszcze zgody regulatorów.

Założona w 2009 roku firma Next Kraftwerke buduje jedną z największych wirtualnych elektrowni w Europie.

REKLAMA

Wykorzystując potencjał digitalizacji, firma łączy tysiące jednostek wytwórczych, odbiorczych oraz magazynów energii w wirtualnej elektrowni o nazwie Next Pool. Dzięki technologii i obrotowi energią elektryczną Next Kraftwerke pomaga klientom produkować i zużywać energię elektryczną, gdy ceny są dla nich najlepsze.

Dzięki obrotowi zagregowaną mocą na różnych rynkach spot, przez 24 godziny na dobę, wirtualna elektrownia przyczynia się do stabilizacji sieci poprzez sterowanie mocą wytwarzaną i zużywaną przez odbiorców w okresach szczytowego obciążenia.

Obecnie Next Kraftwerke agreguje ponad 10,1 tys. instalacji wytwórczych o łącznej mocy 8,45 GW.

David Wells, wiceprezes Shell Energy Europe, podkreśla w komentarzu na temat przejęcia firmy z Kolonii, że rynek energetyczny staje się coraz bardziej rozproszony, a akwizycja Next Kraftwerke umożliwi grupie Shell zwiększenie portfela mniejszych źródeł, a dodatkowo zwiększy możliwości oferowania hedgingu i zarządzania ryzykiem dla operatorów większych źródeł OZE.

REKLAMA

Dla Shella to kolejne przejęcie firmy specjalizującej się w agregowaniu operatorów źródeł odnawialnych i magazynów energii.

Ekspansję na tym rynku Shell rozpoczął w 2019 roku, przejmując największego europejskiego producenta małych magazynów energii – niemiecką firmę Sonnen, która dodatkowo agreguje takie urządzenia, świadcząc usługi wspierające system elektroenergetyczny.

Przejmując zdalnie kontrolę nad magazynami energii, za odpowiednim wynagrodzeniem, Sonnen można świadczyć usługi na rzecz sieci, przyczyniając się do ustabilizowania jej pracy. Bateryjne magazyny energii idealnie nadają się choćby do utrzymywania odpowiedniej częstotliwości sieci, mogąc błyskawicznie reagować na jej wahania.

W ubiegłym roku Sonnen zawarł porozumienie z Next Kraftwerke dotyczące współpracy przy świadczeniu na niemieckim rynku elektroenergetycznym usługi FCR (Frequency Containment Reserve).

Również w 2019 roku Shell przejął brytyjską firmę Limejump, która agreguje źródła wytwórcze i magazyny energii na Wyspach, zarabiając na wahaniach cen energii na rynku hurtowym i świadcząc usługi systemowe. Zagregowana moc w źródłach zarządzanych przez Limejump przekracza już 1 GW. 

W celu rozbudowy biznesu związanego z wirtualną elektrownią przed rokiem firma Shell Energy Europe Limited zakontraktowała zakupu energii z jednego z największych w Europie bateryjnych magazynów energii, o mocy i pojemności 100 MW/100 MWh, zlokalizowanego w pobliżu miasta Swindon, w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii. Magazynem będzie zarządzać Limejump.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.