W Małopolsce powstanie hub innowacji OZE

W Małopolsce powstanie hub innowacji OZE
Michał Kurtyka

W Miękini w woj. małopolskim w ramach tzw. Hubu Naukowo-Technologiczno-Biznesowego powstanie centrum badań, promocji i rzwoju odnawialnych źródeł energii, ze szczególnym uwzględnieniem pomp ciepła.

Drogę do budowy Hubu Naukowo-Technologiczno-Biznesowego w Miękini otwiera list intencyjny podpisany wczoraj przez przedstawicieli m.in. Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Głównego Geolog Kraju i Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, a także Zarządu Województwa Małopolskiego.

Celem powstania Hubu w Miękini jest zebranie podmiotów, które mogą przyczynić się do zwiększenia potencjału lokalnych producentów do tworzenia konkurencyjnych i nowoczesnych rozwiązań z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii, głównie w oparciu o pompy ciepła.

REKLAMA

Jak podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poczas uroczystości podpisania listu intencyjnego, użycie pomp ciepła może przyczynić się do znacznej redukcji emisji zanieczyszczeń. Jest także szansą na stworzenie nowych miejsc pracy – zarówno w przemyśle odpowiedzialnym za wytwarzanie urządzeń, jak i w sektorze zajmującym się ich instalacją

Jak podkreśla resor klimatu, powstanie Hubu właśnie w Miękini jest podyktowane istniejącym zapleczem naukowo-badawczym.

REKLAMA

Mieszczące się tu Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii, należące do wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie, prowadzi działalność w zakresie odnawialnych źródeł energii, hybrydowych systemów energetycznych oraz efektywności energetycznej i mikroenergetyki prosumenckiej.

Jak dodał minister Kurtyka, wybór tej lokalizacji wynika również z doświadczeń regionu małopolskiego w zakresie walki z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza.

Koncepcja Hubu zakłada, że będzie on w stanie osiągnąć największe efekty poprzez połączenie trzech elementów mechanizmu ekosystemu innowacji – infrastruktury technicznej: biur, laboratoriów i hal testowych; nowoczesnych metod zarządzania i dostępu w jednym miejscu do wysoko wykwalifikowanych pracowników, naukowców i dedykowanych usług;  a także współpracy sieciowej podmiotów zaangażowanych w rozwijanie technologii dla inteligentnej energetyki: szytych na miarę innowacji technologicznych, inkubatorów, startupów, a także inwestorów komercjalizujących wynalazki.

Statystyki pokazują, że sprzedaż pomp ciepła rośnie bardzo dynamicznie. W przypadku powietrznych pomp ciepła popyt wzrósł nawet o 100 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Takie sprzyjające okoliczności możliwe są m.in. dzięki dostępności ulgi termomodernizacyjnej, licznym aktywnościom strony rządowej oraz uruchomieniu programów pomocowych – w tym programów priorytetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – komentuje pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.