Ceny zielonych certyfikatów znowu wzrosły

Ceny zielonych certyfikatów znowu wzrosły
reynermedia, flickr cc

W ubiegłym miesiącu Towarowa Giełda Energii zanotowała najniższe od miesięcy obroty na rynku praw majątkowych dla energii elektrycznej wytworzonej w źródłach odnawialnych. Mimo to ich cena ponownie wzrosła. Pod koniec ubiegłego miesiąca Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało jednak, że zamierza obniżyć przyszłoroczny obowiązek OZE. To może zatrzymać notowany w ostatnich miesiącach wzrost cen zielonych certyfikatów.

Ceny praw majątkowych dla energii odnawialnej, ujęte na Towarowej Giełdzie Energii w indeksie PMOZE_A, w ostatnich miesiącach systematycznie rosną. 

W maju średnia ważona wolumenem obrotu cena na sesjach prowadzonych na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła miesiąc do miesiąca o 4,99 zł/MWh do 153,96 zł/MWh. W czerwcu średnia cena PMOZE_A  wyniosła już 161,91 zł/MWh i była o niemal 20 zł wyższa od średniej ceny z pierwszego miesiąca tego roku.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu trend wzrostowy został podtrzymany. Jak podała teraz Towarowa Giełda Energii, średnia ważona wolumenem obrotu cena na sesjach w lipcu wyniosła dla instrumentu PMOZE_A 173,76 zł/MWh i oznacza to wzrost o 11,85 zł/MWh względem czerwca.

Podczas ostatniej sesji notowań z czwartku 5 sierpnia średnia cena PMOZE_A  wyniosła 171,95 zł/MWh. Natomiast w notowaniach pozasesyjnych w dniu 9 sierpnia zielone certyfikaty można było kupić po średniej cenie 152,92 zł/MWh.

Spadek obrotów

Odnotowane przez Towarową Giełdę Energii obroty na rynku praw majątkowych dla energii elektrycznej wytworzonej z OZE w lipcu były najniższe od kilku miesięcy.

W kwietniu obroty na rynku zielonych certyfikatów wyniosły 1 959 233 MWh i były niższe w porównaniu do kwietnia zeszłego roku o 11 proc.

W maju wolumen obrotu certyfikatami na TGE wyniósł 2 731 533 MWh, co stanowiło spadek w porównaniu do maja 2020 roku o 18,4 proc.

W czerwcu wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE wyniósł 2 484 563 MWh, co stanowiło wzrost w porównaniu do analogicznego miesiąca zeszłego roku o 1,7 proc.

REKLAMA

Teraz Towarowa Giełda Energii podała, że w lipcu wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii odnawialnej wyniósł 1 716 150 MWh, co stanowi spadek rok do roku o 7,7 proc.

Niższy obowiązek OZE

Kluczowym parametrem dla rynku zielonych certyfikatów jest tzw. obowiązek OZE, czyli obligatoryjny udział energii odnawialnej w miksach sprzedawców energii i najbardziej energochłonnych przedsiębiorstw. Obowiązek OZE jest każdorazowo wyznaczany na kolejny rok rozporządzeniem – wydawanym obecnie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

MKiŚ opublikowało ostatnio projekt rozporządzenia wyznaczającego obowiązek OZE na rok 2022, w którym zaproponowano utrzymanie obowiązku na poziomie z tego roku, czyli  19,5 proc. dla świadectw pochodzenia energii odnawialnej – z wyłączeniem energii pochodzącej z biogazowni rolniczych (tzw. zielonych certyfikatów), a także 0,5 proc. dla świadectw pochodzenia energii elektrycznej pochodzącej z biogazowni rolniczych, czyli dla tzw. błękitnych certyfikatów.

Później jednak, po przeprowadzeniu konsultacji tej propozycji, resort klimatu zdecydował się obniżyć obowiązek OZE na 2022 r. pod wpływem uwag zgłoszonych przez spółki obrotu i przedsiębiorstwa zobligowane do realizacji tego obowiązku – w tym przez KGHM, który postulował nawet obniżenie obowiązku do 10 proc.  

Ministerstwo Klimatu poinformowało, publikując raport z konsultacji publicznych na temat tego projektu, że w wyniku zgłoszonych uwag wielkość udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikająca z umorzonych świadectw pochodzenia na 2022 rok została obniżona z poziomu 19,5 proc. do 18,5 proc.

Umorzone ponad 7 GWh

Tymczasem na rynku od lat utrzymuje się ogromna nadpodaż zielonych certyfikatów. Nie inaczej było na koniec ubiegłego miesiąca, chociaż w lipcu z rynku zdjęto spory wolumen certyfikatów.

W lipcu Towarowa Giełda Energii wystawiła certyfikaty odpowiadające produkcji 1,55 GWh energii odnawialnej, natomiast umorzono certyfikaty na 7,162 GWh.

Oznacza to, że rynkowa nadpodaż zmalała o 5,61 GWh i na koniec lipca wynosiła 25,24 GWh. Zablokowane do umorzenia były ponadto certyfikaty odpowiadające wytworzeniu 1,51 GWh energii z OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.