Solorz i Sołowow chcą zbudować elektrownię jądrową

Solorz i Sołowow chcą zbudować elektrownię jądrową
Asian Development Bank

Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa elektrowni jądrowej. Inwestycja ma zostać zrealizowana w Pątnowie w woj. wielkopolskim, na bazie aktywów należącej do Zygmunta Solorza grupy energetycznej ZE PAK.

Elektrownia, którą chcą wybudować Solorz i Sołowow, ma pracować w oparciu o technologię tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). Aktualny plan zakłada inwestycje w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.

Na podstawie zawartej umowy strony zamierzają podjąć współpracę przy budowie jednostek opartych o technologię GEH BWRX-300, bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR.

REKLAMA

Miejscem, w którym strony planują realizować swoją inwestycje w bloki SMR, jest teren Elektrowni Pątnów. W tej lokalizacji od kilkudziesięciu lat prowadzona jest działalność związana z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla brunatnego wydobywanego w okolicznych odkrywkach.

Teraz dotychczasowa infrastruktura energetyczna ZE PAK ma zostać wykorzystana nie tylko do inwestycji w OZE, które już prowadzi grupa kontrolowana przez Zygmunta Solorza, ale także do uruchomienia energetyki jądrowej.

– Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem. Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować – mówi Zygmunt Solorz.

– Od kilku lat stawiam na czystą i zeroemisyjną energię. Słońce, wiatr, wodór i atom to najważniejsze źródła energii, w jakie inwestujemy. PAK jest pierwszym w Polsce producentem energii z węgla, który nie tylko mówi, że ma plan odejścia od węgla, ale faktycznie od niego odchodzi. Zbudowaliśmy największą w Polsce farmę fotowoltaiczną, planujemy wykorzystać energię wiatru, rozwijamy infrastrukturę wodorową. Inwestycja w atom to gigantyczna szansa dla Polski, jej mieszkańców i firm na dostęp do czystej i taniej energii. Polska potrzebuje różnorodnych, ekologicznych źródeł prądu i ciepła, zarówno dla wszystkich odbiorców indywidualnych, jak i dla firm – zapewnia Zygmunt Solorz.

REKLAMA

Należący do Michała Sołowowa Synthos ma występować w tym projekcie jako inwestor i dostawca technologii.

Michał Sołowow zapewnia, że głęboka dekarbonizacja jest koniecznością i wynika nie tylko z troski o planetę, ale również z realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej.

Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są technologie atomowe  nowoczesne, ale jednak oparte o sprawdzone w przeszłości rozwiązania. Polska jest hubem produkcyjnym Europy, która wymaga bezemisyjnych i stabilnych źródeł energii. Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii – mówi Michał Sołowow.

Obie strony przekonują, że to najpoważniejsze – jak dotychczas – przedsięwzięcie związane z energią jądrową i SMR, a dzięki utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa na bazie części aktywów ZE PAK ma ono dużą szansę realizacji ze względu na umiejscowienie i już istniejącą infrastrukturę przesyłową.

Jak podkreśla Piotr Woźny, prezes zarządu ZE PAK, Pątnów jest lokalizacją wskazaną w rządowym Programie polskiej energetyki jądrowej.

– Nasze plany nie są konkurencyjne w stosunku do planów państwa. SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych, a w niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną – deklaruje Piotr Woźny.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.