Kraje UE szykują transfer statystyczny. Cena ok. 10,7 EUR/MWh

Kraje UE szykują transfer statystyczny. Cena ok. 10,7 EUR/MWh
Photon Energy

Kolejne państwa Unii Europejskiej porozumiały się w celu wykonania tzw. transferu statystycznego. To mechanizm, który pozwala dokupić brakujące, „wirtualne” wolumeny energii odnawialnej krajowi, który nie wypełnił swoich zobowiązań jeśli chodzi o minimalny udział OZE w konsumpcji energii w roku 2020.

Zgodnie z pierwszą unijną dyrektywą o odnawialnych źródłach energii (2009/28) kraje Unii Europejskiej powinny wypełnić uzgodniony wcześniej minimalny udział energii odnawialnej w krajowym miksie zużycia energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie w roku 2020, przy czym dla każdego państwa został przyjęty inny cel. Ich suma miała dać przynajmniej 20 proc. OZE w unijnym miksie konsumowanej energii w roku 2020.

Wiadomo jednak, że część krajów nie osiągnęła indywidualnych celów OZE, do których realizacji zobowiązały się na forum Unii Europejskiej. To oznacza konieczność wykonania tzw. transferów statystycznych i dokupienia wirtualnych, brakujących wolumenów zielonej energii od państw UE, które zrealizowały swoje cele z nawiązką.

REKLAMA

Wcześniej transfer statystyczny został uzgodniony m.in. przez Holandię, w której udział OZE nie dawał szans na zrealizowanie krajowego celu, a także Danię, która zielonej energii ma w nadmiarze.

W podpisanej w ubiegłym roku umowie między rządem holenderskim i duńskim obie strony wyceniły koszt zakupu 8 TWh wirtualnej energii odnawialnej na 12,5 euro/MWh, co oznacza, że całkowity koszt transferu, który poniosą Holendrzy, sięgnie 100 mln euro. Taka płatność ma zostać zrealizowana w czasie do 5 lat, a pierwsza transza miała zostać zapłacona do października 2021 r.

Co więcej, w umowie zaznaczono możliwość dokupienia przez Holandię dodatkowych 8 TWh energii odnawialnej – również po cenie 12,5 euro/MWh.

REKLAMA

Teraz o kolejnym transferze statystycznym poinformował rząd Czech, ogłaszając podpisanie umowy ze Słowenią, która musi dokupić zieloną energię, aby wypełnić swój cel OZE na rok 2020.

Czesi przetransferują na „konto” Słowenii 465 GWh energii odnawialnej. Koszt tej transakcji, który podało czeskie ministerstwo przemysłu, ma wynieść około 5 mln euro. Oznacza to, że koszt jednej megawatogodziny energii został wyceniony na około 10,7 euro.

Ostatnie dane Eurostatu jeśli chodzi o udział OZE w krajowych miksach energetycznych dotyczą roku 2019. Udział zielonej energii w miksie energetycznym Czech wynosił wówczas 16,2 proc. wobec celu na 2020 rok na poziomie 13 proc. Z kolei Słowenia miała 21,7 proc. energii odnawialnej wobec celu 25 proc.

W tym samym roku udział zielonej energii w konsumpcji energii w Polsce został oszacowany przez Eurostat na 12,2 proc., podczas gdy w roku 2020 powinniśmy osiągnąć poziom 15 proc.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.