Unijne dotacje na OZE na Dolnym Śląsku w latach 2014-2020

Unijne dotacje na OZE na Dolnym Śląsku w latach 2014-2020
foto: Images of Money, flickr cc-by-2.0

{więcej}W dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju samorządowcy i przedstawiciele organizacji samorządowych debatowali o funduszach unijnych z nowej perspektywy budżetowej na lata 2014 – 2020, które mają zostać przeznaczone na energetykę odnawialną na Dolnym Śląsku. Fundusze unijne na ochronę środowiska mają pomóc rozwiązać m.in. jeden z największych problemów ekologicznych Dolnego Śląska, czyli zanieczyszczenie pyłami.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, w nowej perspektywie budżetowej na lata 2014 – 2020 pieniądze z Brukseli mają zostać wykorzystane na Dolnym Śląsku m.in. na program wymiany pieców wraz z kompleksową termomodernizacją budynków, która zwiększy ich efektywność energetyczną.  

– W naszym województwie normy pyłów zawieszonych są wielokrotnie przekroczone. Musimy zacząć likwidować piece węglowe i zastępować je bardziej ekologicznymi źródłami – mówi Paweł Karpiński z Urzędu Marszałkowskiego (za „Gazeta Wyborcza”). Instytucja ta odpowiedzialna jest za wdrożenei Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), który decyduje o wykorzystaniu 2 mld euro, które do 2020 roku popłyną z Unii Europejskiej na Dolny Śląsk i zostaną przeznaczone m.in. na ochronę środowiska.

REKLAMA
REKLAMA

Jednak wymiana pieców węglowych to niejedyne pro-ekologiczne inwestycje, na które zostaną przeznaczone unijne środki na Dolnym Śląsku. Promowane też będą projekty związane z produkcją energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.

– Każda wspólnota, spółdzielnia czy szkoła będzie mogła zainstalować na dachu ogniwa fotowoltaiczne czy niewielką elektrownię wiatrową, by np. oświetlać klatkę schodową – zapowiada Paweł Karpiński (za „GW”).

Zdaniem organizacji ekologicznych, które brały udział w debacie, chociaż ogólna wizja nakreślona w RPO jest dobra, to wymaga dopracowania. W tym celu przekazano uwagi do dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

gramwzielone.pl/ za Gazeta Wyborcza