Bez tego OZE wyhamuje. Europa musi podwoić inwestycje w sieci

Bez tego OZE wyhamuje. Europa musi podwoić inwestycje w sieci
fot. Markus Distelrath/Pixabay

W najnowszym raporcie Hitachi Energy i WindEurope koncentrują się na rozwoju sieci energetycznych, które będą podstawą systemu energetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii. Aby jednak dorównać rozwojowi OZE, inwestycje w sieci muszą zostać mocno zwiększone. 

Cele klimatyczne Unii Europejskiej zakładają, że Stary Kontynent do 2050 roku osiągnie neutralność klimatyczną. Niektóre kraje zadeklarowały, że zrobią to nawet pięć lat wcześniej.

Dekarbonizacja gospodarki nie obejdzie się bez elektryfikacji przemysłu, ciepłownictwa czy transportu. Według założeń Komisji Europejskiej w 2050 roku połowa energii elektrycznej ma pochodzić z inwestycji wiatrowych, co jednak wymaga rozbudowania i dostosowania sieci energetycznych. Według raportu Hitachi Energy i WindEurope w tym granicznym roku elektroenergetyka pokryje 75 proc. zapotrzebowania na energię w Europie.

REKLAMA

Infrastruktura krytyczna dla OZE

W raporcie opublikowanym przez firmę Hitachi Energy oraz europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope przeanalizowana została obecna sytuacja związana z inwestycjami w sieci energetyczne. Autorzy raportu zawarli w nim szereg rekomendacji, których uwzględnienie ma przybliżyć Europę do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Dominacja OZE w przyszłym miksie energetycznym wiąże się z koniecznością rozwoju sieci elektroenergetycznej. Autorzy raportu podkreślają, że system o zerowym bilansie energetycznym będzie niezawodny i odporny tylko wtedy, gdy europejska sieć elektroenergetyczna zostanie rozbudowana, wzmocniona i zoptymalizowana.

Europa obecnie inwestuje w sieci energetyczne 40 mld euro rocznie. Zdaniem autorów raportu kwota ta wymaga podwojenia w każdym roku w ciągu trzech najbliższych dekad.

HitachiEnergy i WindEurope zaznaczają przy tym, że odpowiednia elektryfikacja systemu energetycznego nie będzie generowała większych kosztów w perspektywie 2050 roku pomimo zwiększenia inwestycji w sieci.

REKLAMA

Jak osiągnąć cele klimatyczne?

W raporcie wskazane zostały obszary, które można usprawnić w krótkim czasie. Jedną z rekomendacji jest ta, by planowanie sieci i nowych OZE odbywało się jednocześnie i uwzględniało nowe funkcje infrastruktury. Nie chodzi bowiem tylko o kładzenie nowych kabli. Wdrażana infrastruktura musi umożliwiać zastosowanie takich technologii jak HVDC, nadprzewodnictwo czy układy wieloprzewodowe.

Za kluczowe uznano też pełne porozumienie – od początku każdego realizowanego projektu – wszystkich stron w łańcuchu wartości systemu elektroenergetycznego. Ma to zmniejszyć liczbę i koszty inwestycji osieroconych.

Ponadto rozbudowa sieci elektroenergetycznych musi być traktowana jako projekt europejski i wymaga koordynacji planów krajowych, co spowoduje, że procesy decyzyjne i planistyczne odbywać się będą na poziomie Unii Europejskiej. Ma to doprowadzić do ujednolicenia planowania i uruchamiania wszelkiego rodzaju sieci.

Bez dodatkowych inwestycji po prostu nie będziemy w stanie dostarczyć dużych ilości ekologicznej energii elektrycznej produkowanej przez farmy wiatrowe do miejsc, w których jest ona potrzebna – stwierdził Giles Dickson, CEO WindEurope.

Raport Hitachi Energy i WindEurope można pobrać tutaj.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.