Berlin przedstawia nową strategię. Fotowoltaika będzie obowiązkowa

Berlin przedstawia nową strategię. Fotowoltaika będzie obowiązkowa
Robert Habeck. Fot. BMWI

Federalny minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck przedstawił założenia nowej niemieckiej strategii energetycznej, której realizacja ma umożliwić osiągnięcie przez Niemcy neutralności klimatycznej do 2045 r. Największą rolę ma odegrać fotowoltaika, w przypadku której wprowadzony ma zostać obowiązek montażu na wszystkich nowych, nadających się do tego dachach obiektów komercyjnych.

Prezentując założenia strategii, nowy niemiecki minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck pokreślił, że do tej pory Niemcy robiły dużo mniej w sferze polityki klimatycznej, niż było to konieczne. Teraz ma się to zmienić za sprawą nowego niemieckiego rządu i nowej strategii w obszarze energii i klimatu.

Jak podkreślił Robert Habeck, niemiecką politykę klimatyczną cechuje „drastyczny deficyt”, a dotychczasowe działania okazały się niewystarczające we wszystkich sektorach. W efekcie Niemcy mają nie wypełnić swoich celów w polityce klimatycznej na rok 2022 i 2023.

REKLAMA

Niemiecka transformacja energetyczna ma jednak przyspieszyć, aby realne stało się osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2045 roku, a więc pięć lat przed terminem przyjętym przez Unię Europejską zgodnie z założeniami Porozumienia klimatycznego.

Dodatkowym wyzwaniem dla niemieckiej energetyki w kontekście planu redukcji emisji CO2 będzie zamknięcie ostatnich elektrowni jądrowych, co ma nastąpić w przyszłym roku. Później, do 2038 roku, Niemcy mają zakończyć produkcję energii z węgla. 

Lukę mają wypełnić odnawialne źródła energii, których udział w niemieckim miksie wytwórczym ma wzrosnąć do 2030 roku do 80 proc. w porównaniu do około 45 proc. obecnie.

Aby to osiągnąć, Niemcy muszą instalować dużo więcej elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych niż robili to ostatnio. Umożliwić mają to zmiany w prawie. Pierwszy pakiet zmian legislacyjnych nowy niemiecki rząd ma przedstawić w kwietniu, a wszystkie kluczowe regulacje mają zostać wdrożone do końca 2022 roku.

Planowane jest m.in. zwiększenie kontraktowanych wolumenów energii w aukcjach dedykowanych poszczególnym technologiom OZE.


Najważniejszą technologią wytwarzania energii, dzięki której Niemcy chcą osiągnąć cele swojej strategii energetycznej, ma być fotowoltaika. Aby jeszcze zwiększyć inwestycje, Berlin zapowiada większe aukcje, umożliwienie budowy naziemnych farm PV na dodatkowych gruntach czy zmiany w zasadach produkcji energii z elektrowni fotowoltaicznych umieszczanych na budynkach wielorodzinnych.

REKLAMA

Jednak kluczową zmianą, która powinna zapewnić szybki wzrost mocy w niemieckiej fotowoltaice, ma być obowiązek montażu paneli PV na wszystkich nadających się do tego dachach nowych obiektów komercyjnych.

Tego rodzaju obowiązki są już wprowadzane przez poszczególne landy, jednak teraz montaż fotowoltaiki będzie obligatoryjny na poziomie federalnym.

W efekcie już na koniec obecnej dekady Niemcy mają montować w skali roku systemy fotowoltaiczne o mocy około 20 GW, czyli 4 razy więcej niż obecnie.

W 2030 roku moc niemieckiej fotowoltaiki ma wzrosnąć do 200 GW w porównaniu do około 60 GW obecnie. 

Planowany wzrost mocy w energetyce wiatrowej na morzu i lądzie oraz fotowoltaice do roku 2030. Dane w GW. Źródło: BMWI.

Nowy niemiecki rząd zapowiada też wdrożenie zmian w prawie, które sprawią, że panele fotowoltaiczne staną się „normą” jeśli chodzi o dachy domów.

Zmian w prawie ma się doczekać także lądowa energetyka wiatrowa, dla której zostanie przygotowana specjalna ustawa zakładająca m.in. przeznaczenie minimum 2 procent gruntów w każdym landzie pod budowę elektrowni wiatrowych.

Duże wolumeny odnawialnej energii elektrycznej będą potrzebne, aby wypełnić nowe cele niemieckiego rządu jeśli chodzi o transport, który ma bazować na elektromobilności, a także w ciepłownictwie. Od 2025 roku każdy nowy system ciepłowniczy w Niemczech ma wykorzystywać w przynajmniej 65 procentach energię pochodzącą z OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.