750 mln euro na farmy PV i wiatrowe na Litwie

750 mln euro na farmy PV i wiatrowe na Litwie
Ruslan Sklepovic. Fot. Green Genius

Działający m.in. w Polsce deweloper odnawialnych źródeł energii Green Genius planuje do 2025 roku zainstalować na Litwie 700 MW mocy: 500 MW w farmach fotowoltaicznych i 200 MW w farmach wiatrowych.

Decyzja o dużej inwestycji w OZE ma być odpowiedzią spółki Green Genius na zmiany priorytetów Komisji Europejskiej w zakresie energetyki.

– Komisja Europejska w trybie pilnym wydała komunikat do wszystkich członków UE, w którym promuje rozwój energii odnawialnej jako kwestię szczególnego interesu publicznego – mówi Ruslan Sklepovic, dyrektor generalny Green Genius. – Do tej pory była to głównie kwestia zrównoważonego rozwoju, obecnie jednak energia odnawialna dotyczy również wyzwań związanych z niezależnością energetyczną i dobrobytem społeczno-gospodarczym.

REKLAMA

Green Energy zainwestuje 750 mln euro w farmy fotowoltaiczne i wiatrowe na Litwie, rozlokowane na terenie całego kraju. Ich uruchomienie ma nastąpić pod koniec 2024 roku.

Farma słoneczno-wiatrowa

Litewski deweloper planuje także opracowanie modelu hybrydowej elektrowni słoneczno-wiatrowej.

Tego typu rozwiązanie pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie gruntów i zapewni optymalne korzystanie z sieci elektroenergetycznych, co pomoże rozwiązać problem przepustowości krajowej sieci przesyłowej. Ponadto pozwoli nam zaoferować klientom mieszaną energię elektryczną z energii słonecznej i wiatrowej po korzystniejszej cenie – podkreśla Sklepovic.

REKLAMA

Planowane instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 500 MW i wiatrowe o łącznej mocy 200 MW mają pokryć około 10 proc. litewskiego zapotrzebowania na energię elektryczną i zapobiec emisji około 556 tys. ton CO2 w skali roku.  

Green Genius w Polsce

Firma Green Genius od siedmiu lat obecna jest także na rynku polskim i można ją zaliczyć do największych deweloperów farm fotowoltaicznych w naszym kraju. W zeszłym roku ogłosiła chęć zakupu projektów elektrowni PV i biogazowych w Polsce o łącznej mocy do 200 MW. Rok wcześniej zgłosiła podobną inicjatywę, dotyczącą wówczas projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 100 MW.

W marcu br. firmy Green Genius, Polenergia i Modus Energy AB utworzyły spółkę celową, która ma w planach rozwijanie projektów energetyki wiatrowej na Bałtyku w regionie litewskiego morza terytorialnego. Warunkiem realizacji projektu jest uzyskanie zgody właściwego organu ochrony konkurencji. W ramach inwestycji na litewskim morzu do 2030 roku miałoby zostać zainstalowane około 700 MW mocy.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.