Magazyn BESS w olbrzymim zakładzie wodorowym już zainstalowany

Magazyn BESS w olbrzymim zakładzie wodorowym już zainstalowany
fot. Ingeteam

Ingeteam dostarczył akumulatorowy system magazynowania energii (BESS) do zakładu Puertollano w Hiszpanii. Instalacja będzie gromadziła energię wytworzoną w ciągu dnia przez panele solarne i wykorzystywała ją do zasilania elektrolizerów w nocy.

Hiszpańskie przedsiębiorstwo Ingeteam specjalizujące się w urządzeniach do konwersji energii dostarczyło czterogodzinny magazyn BESS przygotowany „pod klucz” dla ogromnej hybrydowej inwestycji OZE w Hiszpanii. Według Iberdroli, właściciela zakładu, jest to największa na świecie fabryka ekologicznego wodoru.

W ramach zamówienia Ingeteam dostarczył baterie litowo-jonowe zintegrowane w czterech 40-stopowych kontenerach z systemem chłodzenia cieczą, cztery inwertery bateryjne INGECON® Sun Storage Power serii B oraz pozostałe elementy niezbędne do podłączenia średniego napięcia. Firma przeprowadziła również na miejscu montaż systemu magazynowania i jego uruchomienie.

REKLAMA

Każdy z kontenerów wchodzących w skład magazynu BESS ma moc 1,25 MW, a jego pojemność wynosi 5 MWh. Łączna pojemność magazynu to 20 MWh. Jego zadaniem jest optymalizacja wykorzystania energii słonecznej w pracy elektrolizerów – baterie litowo-jonowe będą gromadzić nadwyżki energii wyprodukowanej w ciągu dnia przez farmę fotowoltaiczną o mocy 100 MW i przekazywać ją w nocy, co zapewni stałe zasilanie elektrolizerów energią z OZE. 

José Antonio Unanue, dyrektor ds. magazynowania w firmie Ingeteam, podkreślił, że jest to kolejny znaczący projekt realizowany przez firmę wspólnie z Iberdrolą:

Kilka tygodni temu Iberdrola i Ingeteam informowały o oddaniu do użytku pierwszej w Hiszpanii elektrowni fotowoltaicznej wyposażonej w akumulatory (projekt Campo Arañuelo), a teraz dokonano kolejnego postępu w zakresie hybrydyzacji elektrowni dzięki budowie projektu w Puertollano, który łączy wytwarzanie energii słonecznej z magazynowaniem energii w akumulatorach zasilających elektrolizer do produkcji ekologicznego wodoru – również strategicznego sektora dla Ingeteam


Tysiące ton zielonego wodoru

REKLAMA

Położony w Puertollano, w prowincji Ciudad Real, zakład Iberdroli – którego działalność została oficjalnie zainaugurowana w zeszłym miesiącu – będzie produkował wodór za pomocą elektrolizerów o łącznej mocy 20 MW. Fabryka ma wytwarzać do 3 tys. ton ekologicznego wodoru rocznie.

Wodór trafi do zakładu produkującego ekologiczny amoniak i nawozy, który należy do grupy Fertiberia i również działa w Puertollano. 

Wodorowa instalacja, która kosztowała hiszpańską firmę około 150 mln euro, ma być dopiero początkiem większego planu związanego z H2. W przyszłości Iberdrola chce wykorzystać również wytwarzane przy produkcji wodoru ciepło odpadowe do stworzenia w gminie w pełni ekologicznej sieci ciepłowniczej. 

Długofalowy plan Iberdroli zakłada produkcję zielonego wodoru do 2027 roku na poziomie 40 tys. ton rocznie. Więcej o planach hiszpańskiej grupy w obszarze H2 w artykule: Iberdrola zainwestuje 3 mld euro w zielony wodór

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.