To będzie największa pływająca na morzu elektrownia słoneczna

To będzie największa pływająca na morzu elektrownia słoneczna
fot. RWE Renewables

Firma SolarDuck została wybrana jako wykonawca największej na świecie hybrydowej morskiej pływającej elektrowni fotowoltaicznej. Powstanie ona na farmie wiatrowej Hollandse Kust West VII w Holandii, którą zbuduje spółka zależna koncernu RWE.

Koncern RWE wygrał holenderski przetarg na budowę morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust West (HKW) VII. – Cieszymy się, że otrzymaliśmy tę szansę od rządu holenderskiego. Zwycięstwo w tej lokalizacji na morzu oznacza wejście RWE na holenderski rynek morskiej energii wiatrowej, jeden z naszych kluczowych strategicznych rynków wzrostu w Europie – powiedział Markus Krebber, prezes RWE AG.

Stanowi to ważny krok na drodze do zwiększenia naszej globalnej mocy wiatrowej na morzu do 8 GW do 2030 roku. Bazując na naszym 20-letnim doświadczeniu w rozwoju, budowie i eksploatacji morskich farm wiatrowych, dostarczyliśmy unikalną koncepcję projektu – dodał Sven Utermöhlen, CEO Offshore Wind w RWE Renewables.

REKLAMA

Po zwycięskim przetargu RWE potwierdził wcześniej zapowiadane plany współpracy z holendersko-norweską firmą SolarDuck i wybrał ją jako wyłącznego dostawcę technologii offshore floating solar (OFS) ze zintegrowanym magazynem energii.

Jest to flagowy projekt dla SolarDuck i ważny kamień milowy dla branży OFS. SolarDuck, jako pierwsza firma budująca projekt hybrydowy w takiej skali, zademonstruje solidność swojego rozwiązania, udowodni ważną rolę integracji systemu w budowaniu przyszłościowych systemów energetycznych i umożliwi skalowanie technologii, aby przyspieszyć jej wdrożenie – powiedział Koen Burgers, CEO SolarDuck.


Cel: upowszechnienie technologii offshore floating solar

REKLAMA

Realizacja projektu na Morzu Północnym w Holandii we współpracy z RWE umożliwi SolarDuck szybsze skalowanie technologii OFS i przyspieszenie jej komercjalizacji na dużą skalę. Firma podkreśla podstawową zaletę tego rozwiązania, jaką jest wykorzystanie komplementarności zasobów wiatrowych i słonecznych, a także istniejącej infrastruktury i przestrzeni morskiej. Zdaniem SolarDuck te względy spowodują wzrost popytu na hybrydowe projekty OFS.

Na farmie wiatrowej Hollandse Kust West VII zbudowany zostanie demonstrator technologii offshore floating solar o mocy 5 MW, którym obejmie zintegrowane rozwiązania do magazynowania energii. Uruchomienie instalacji planowane jest na rok 2026.

W tym samym roku ma być oddana do użytku morska farma wiatrowa Hollandse Kust West VII. Jej moc zainstalowana osiągnie 700 MW. Farma wiatrowa znajdować się będzie około 53 km od zachodniego wybrzeża Holandii.

Pilotażowa instalacja w Belgii

O podjęciu współpracy z SolarDuck niemiecki koncern RWE informował już w lipcu br., kiedy zdecydował się zainwestować w realizację pilotażowego projektu Merganser. Instalacja obejmująca farmę fotowoltaiczną na morzu zlokalizowaną u wybrzeży Ostendy na belgijskiej części Morza Północnego, w sąsiedztwie farmy wiatrowej Hollandse Kust West, ma osiągnąć moc 0,5 MWp.

W zeszłym tygodniu SolarDuck poinformował o otrzymaniu dotacji na budowę i testowanie platformy OFS Merganser – w wysokości 7,8 mln euro – od Holenderskiej Agencji Przedsiębiorczości (Netherlands Enterprise Agency, RVO).

Projekt Merganser realizowany będzie w 2023 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.