Ceny gazu zostaną zamrożone, ale wróci VAT

Ceny gazu zostaną zamrożone, ale wróci VAT
Anna Moskwa

Rząd chce zamrożenia przyszłorocznych stawek, które gospodarstwa domowe zapłacą za gaz, na poziomie z tego roku. W 2023 roku koszty gazu jednak wzrosną w porównaniu do kosztów z 2022 roku, ponieważ do rachunków ponownie będzie doliczany podatek VAT.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w piątek o założeniach przygotowywanego przez rząd projektu ustawy mającej chronić odbiorców przed nadmiernym wzrostem cen gazu w 2023 roku. Jeszcze tego samego dnia projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.

– Do końca roku jest zamrożona taryfa na gaz dla gospodarstw domowych. Ta ustawa kończy się w grudniu tego roku, więc tak jak wielokrotnie zapowiadaliśmy, przygotowaliśmy nowe rozwiązanie – poinformowała Anna Moskwa.

REKLAMA

Minister klimatu przekazała, że cel nowych przepisów, które przygotowuje kierowany przez nią resort, to zamrożenie na 2023 rok taryfy gazowej na poziomie z tego roku. Rachunki gospodarstw domowych w przyszłym roku jednak wzrosną, ponieważ ponownie będzie do nich doliczany VAT w wysokości 8 proc.

Od początku 2023 roku VAT wróci do taryfy gazowej, ale w przyszłym roku funkcjonować będzie maksymalna cena za gaz – około 200 zł netto/MWh – zapewniła Anna Moskwa.

Refundacja kosztów VAT-u dla odbiorców wrażliwych

REKLAMA

Minister klimatu zaznaczyła, że nowe regulacje mają zakładać refundację kosztów VAT-u naliczanych za zużycie gazu w przypadku najbardziej wrażliwych odbiorców. O zwrot na podstawie faktury będą mogły wystąpić osoby zużywające gaz do celów grzewczych i posiadające najniższe dochody (do 1500 zł/miesiąc na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub do 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym).

Z zamrożenia cen gazu w 2023 roku mają skorzystać nie tylko gospodarstwa domowe, ale także takie podmioty jak wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, producenci ciepła lokalnego dla gospodarstw w spółdzielniach, pomoc społeczna, obiekty oświatowe, szpitale, kościoły czy organizacje pozarządowe  podobnie jak w tym roku.

Zamrożone ponadto mają zostać stawki za  dystrybucję.

Według szacunków rządu ochrona odbiorców gazu w 2023 roku ma kosztować około 30 mld zł. Ta kwota ma wynikać z różnicy między ceną gazu na rynku hurtowym a ceną dla odbiorcy końcowego. Sprzedawcy gazu będą mogli otrzymać zwrot tej różnicy.

Na razie nie jest jednak pewne, z jakimi dokładnie kosztami dla budżetu będzie się wiązać przyszłoroczny mechanizm wsparcia odbiorców gazu. Wiele będzie zależeć od decyzji, które mają zapaść w grudniu na forum Unii Europejskiej. Może ona zdecydować o wprowadzeniu maksymalnych cen gazu na rynku hurtowym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.