Wkrótce kolejne zmiany w prawie dla energetyki odnawialnej

Wkrótce kolejne zmiany w prawie dla energetyki odnawialnej
Anna Moskwa

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza sfinalizować prace nad kolejnym projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ponadto resort klimatu dopuszcza możliwość zwolnienia części wytwórców energii odnawialnej z wprowadzonego ostatnio ograniczenia maksymalnych przychodów ze sprzedaży energii. Nie jesteśmy zamknięci na dialog  zapewnia minister klimatu Anna Moskwa. 

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energii Odnawialnej, które odbyło się pod koniec minionego tygodnia, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa omówiła plany legislacyjne kierowanego przez nią resortu w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Kluczowym projektem legislacyjnym dotyczącym OZE, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jest długo wyczekiwana nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jej projekt jest oznaczony jako UC99.

REKLAMA

Minister Anna Moskwa tłumaczyła w Sejmie, że wydłużone procedowanie tego projektu wynikało z konieczności analizy dużej liczby uwag, które wpłynęły na etapie konsultacji. Miało być ich w sumie około 1200. Szefowa resortu klimatu zapewniła jednocześnie, że projekt wkrótce zostanie skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Zmiany w ustawie

Jak poinformowała Anna Moskwa, nowy projekt ma uporządkować szereg definicji, w tym dotyczących biogazu, ponadto ma uwzględniać zmianę sposobu określania mocy instalacji fotowoltaicznej, a także zawierać nowe przepisy w obszarze magazynowania energii.

Z informacji zawartych na rządowych stronach wynika, że projekt nowelizacji ustawy o OZE ma także wdrożyć do polskiego prawa szereg zapisów z unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED II) – w tym związanych z gwarancjami pochodzenia, procedurami administracyjnymi, zastosowaniem OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie oraz zakładających utworzenie Krajowego Punktu Kontaktowego OZE.

W nowelizacji mają się także pojawić nowe regulacje dla klastrów energii i hybrydowych instalacji OZE oraz przepisy zakładające dodatkowe wsparcie dla instalacji, którym upływa 15-letni okres wsparcia (mające pokrywać uzasadnione koszty operacyjne takich instalacji).

Nowe rozporządzenie ułatwi inwestycje

Minister klimatu dodała, że wkrótce ma wejść w życie unijne rozporządzenie, które ułatwi inwestycje w odnawialne źródła energii.

– Duże nadzieję z nim wiązaliśmy (…). Ono ułatwia inwestycje, natomiast nadal nie zmienia głównych barier, które widzimy przy decyzjach środowiskowych, czyli dyrektywy środowiskowej i dyrektywy siedliskowej. Chętnie byśmy ten nadrzędny interes publiczny, który teraz jest wpisany, przenieśli również na te rozwiązania prawne – powiedziała Anna Moskwa.

REKLAMA

Dodatkowi wytwórcy zostaną zwolnieni z maksymalnej ceny?

Przyjęta kilka tygodni temu przez Sejm ustawa zakłada wprowadzenie maksymalnych przychodów za energię, które będą mogli uzyskać m.in. wytwórcy energii elektrycznej z OZE (w przypadku wiatru jest to 295 zł/MWh, w przypadku fotowoltaiki – 350 zł/MWh). Zgodnie z ustawą z maksymalnej ceny zwolnieni mają być właściciele instalacji o mocy wynoszącej 1 MW na punkt przyłączenia lub o łącznej o mocy do 3 MW (jeśli moc żadnej z instalacji nie jest większa niż 1 MW) oraz rozliczający się w ramach mechanizmu aukcyjnego i systemów FiT/FiP.

Maksymalne stawki mają natomiast objąć wytwórców energii korzystających z systemu zielonych certyfikatów bądź sprzedających energię na podstawie korporacyjnych umów PPA.

Z wypowiedzi minister Moskwy wynika jednak, że ministerstwo klimatu może rozważyć zwolnienie części producentów zielonej energii z ograniczenia przychodów ze sprzedaży energii. Mówiąc o rozporządzeniu wyznaczającym maksymalne ceny za energię, które będą mogli uzyskać wytwórcy objęci tą regulacją, minister klimatu wskazała, że została w niej zastosowana zasada „zero plus”.

– Dotoczy ona węgla, gazu i odnawialnych źródeł energii i wszystkich innych wytwórców, którzy w stosunku do OZE, jeśli chodzi o poziom zysków, są w trochę gorszej sytuacji – powiedziała Anna Moskwa.  

Szefowa resortu klimatu zasygnalizowała jednak możliwość zmiany zasad ograniczania przychodów wytwórców energii.

– Możemy umówić się na takie rozwiązanie. Będziemy się temu przyglądać. W ustawie wpisany jest mechanizm regularnej rewizji. Nasz resort na bieżąco monitoruje rynek i w ustawie jesteśmy zobowiązani do każdorazowej zmiany tego rozporządzenia, gdyby wywoływało ono jakieś efekty. Natomiast jest to rok szczególny – rok solidarności wszystkich branż, w tym energetycznej. Absolutnie nie było celem zabijanie OZE – stwierdziła minister Moskwa.

– Nie jesteśmy zamknięci na dialog. Jeśli będziemy widzieli jakieś potencjalne zagrożenie, to każdorazowo jesteśmy w stanie na Radzie Ministrów zareagować – zadeklarowała minister klimatu.

Korekta: W artykule została poprawiona informacja nt. warunków zwolnienia mniejszych wytwórców z maksymalnej ceny energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.