PGE dostanie 2 mld zł kredytu na sieć i magazyny energii

PGE dostanie 2 mld zł kredytu na sieć i magazyny energii
EBI

Europejski Bank Inwestycyjny i PGE Polska Grupa Energetyczna podpisały umowę kredytową na sfinansowanie inwestycji w infrastrukturę dystrybucyjną. PGE przeznaczy 2 mln zł na swój strategiczny projekt – rozwój i modernizację infrastruktury sieci dystrybucyjnej oraz jej integrację z odnawialnymi źródłami energii.

Bezpośrednim beneficjentem finansowania Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) będzie PGE Dystrybucja – spółka odpowiedzialna za segment dystrybucji w grupie PGE. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na inwestycje w linie, transformatory, łączność cyfrową, magazyny energii oraz nowoczesne opomiarowanie. Ma to pozwolić na przystosowanie sieci dystrybucyjnej PGE do podłączania nowo powstających odnawialnych źródeł energii.

Realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2022–2025. Projekt jest elementem realizacji strategii grupy PGE. Do kluczowych jej celów należy transformacja polskiej energetyki w kierunku zeroemisyjnym.

REKLAMA

Ku transformacji energetycznej

Umowa EBI z PGE przyspieszy transformację sektora energetycznego w Polsce. Jest to zadanie priorytetowe, dlatego właśnie EBI i Komisja Europejska powołały inicjatywę RePowerEU, mającą na celu uniezależnienie Unii Europejskiej od rosyjskich surowców energetycznych i rozwój sektora energetycznego w UE w kierunku energetyki odnawialnej.

Projekty będą realizowane w Polsce w regionach objętych polityką spójności UE, wzmacniając w nich rynek pracy. Są to województwa: małopolskie, warmińsko-mazurskie, łódzkie, świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie, podlaskie i mazowieckie.

REKLAMA

– Transformacja energetyczna jest priorytetem dla EBI, gdyż jest kluczowym celem dla Polski i całej Unii Europejskiej – podkreśla prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI: – Dlatego z dumą wspieramy PGE Polską Grupę Energetyczną w jej strategicznym planie modernizacji i rozwoju sieci dystrybucyjnej. Nowoczesne sieci przesyłowe umożliwią integrację źródeł energii odnawialnej, co wzmocni dywersyfikację sektora energetycznego w Polsce. EBI jako bank UE dołoży wszelkich starań, by Polska i Europa mogły uniezależnić się od paliw kopalnych i jak najskuteczniej przeprowadzić transformację sektora energetycznego UE.

W stronę niezależności

– Współpraca PGE z EBI to dobry przykład dla wszystkich instytucji finansowych w Polsce – jak finansować transformację energetyczną. Pamiętajmy, że transformacja energetyki to nie tylko realizacja celów klimatycznych, ale również zapewnienie bezpieczeństwa i niezależności polskiej energetyki. Niezbędnym elementem realizacji tej strategii są inwestycje w sieć dystrybucyjną. Zapewni to sprawne i skuteczne gospodarowanie wytwarzaniem energii elektrycznej z OZE, a także magazynowaniem i dostarczaniem jej klientosiecm – wyjaśnia Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

– Dzięki pozyskanym z EBI środkom PGE przygotuje sieć do podłączenia realizowanych i planowanych inwestycji wiatrowych i fotowoltaicznych – zapewnia Dąbrowski.

Europejski Bank Inwestycyjny jest jednym z najważniejszych na świecie podmiotów finansujących działania w obszarze klimatu i zrównoważenia środowiskowego. Przypomnijmy, że w 2021 roku udział inwestycji EBI przeznaczonych na działania w tych dziedzinach wzrósł do 27,6 mld euro.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.plsieć dyssieć dys

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.