Producenci zielonej energii zarabiają coraz więcej na gwarancjach pochodzenia

Gwarancje pochodzenia, które stanowią dodatkowe źródło przychodów dla wytwórców energii odnawialnej, nie przestają drożeć. W grudniu po raz kolejny w ostatnich miesiącach były najdroższe w historii notowań tego instrumentu na Towarowej Giełdzie Energii.
Średnia ważona cena gwarancji dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE w grudniu ukształtowała się na poziomie 9,68 zł/MWh. Jest to wartość ponad 6-krotnie wyższa od średniej ceny gwarancji sprzedanych na TGE w ubiegłym roku.
Ceny gwarancji pochodzenia w ostatnich miesiącach wyraźnie rosły. W listopadzie średnia cena w transakcjach sprzedaży gwarancji pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) wyniosła 7,18 zł/MWh i była wyższa o 1,58 zł/MWh w stosunku do ceny z października 2022 roku.
W październiku średnia cena gwarancji wyniosła 5,60 zł/MWh i stanowiło to nieznaczny spadek (o 0,34 zł/MWh) w stosunku do ceny z wcześniejszego miesiąca. We wrześniu średnia cena sprzedaży gwarancji pochodzenia na TGE osiągnęła wartość 5,94 zł/MWh, co było wzrostem o 1,99 zł/MWh w porównaniu do średniej ceny gwarancji z sierpnia.
Średnia ważona cena gwarancji pochodzenia dla OZE w całym 2021 roku wyniosła 1,57 zł/MWh, co oznaczało wzrost o 0,45 zł/MWh w stosunku do roku 2020.
Obroty
W ostatnim miesiącu 2022 roku na Towarowej Giełdzie Energii sprzedano gwarancje pochodzenia energii odnawialnej odpowiadające wytworzeniu 5 283 285 MWh, co oznacza niemal 2-krotny wzrost obrotów względem obrotów z wcześniejszego miesiąca.
W listopadzie sprzedano gwarancje pochodzenia odpowiadające wyprodukowaniu 2 844 527 MWh zielonej energii, co było wartością niższą od zanotowanej miesiąc wcześniej (3 187 241 MWh). Obroty gwarancjami pochodzenia były również niższe we wrześniu – wyniosły 3 187 241 MWh.
W grudniu zawarto 5427 transakcji sprzedaży gwarancji pochodzenia energii z OZE w porównaniu do 2200 transakcji z listopada oraz 2163 transakcji z października.
8 lat Rejestru Gwarancji Pochodzenia
Gwarancje pochodzenia są instrumentem obrotu we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Zostały pierwszy raz zdefiniowane w nowelizacji Prawa energetycznego z 2014 roku. Podstawą do ich utworzenia była unijna dyrektywa o odnawialnych źródłach energii (2009/28/EC).
Polski Rejestr Gwarancji Pochodzenia (RGP) dla energii z OZE został uruchomiony na TGE w listopadzie 2014 roku. Natomiast w październiku 2019 roku dodany został moduł dla gwarancji pochodzenia z wysokosprawnej kogeneracji (obroty gwarancjami pochodzenia energii z kogeneracji na TGE pozostają zerowe).
Gwarancje pochodzenia energii stanowią instrument, który ma umożliwić ujawnienie i poświadczenie odbiorcy końcowemu, że określona ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej lub sieci przesyłowej została wytworzona z odnawialnych źródeł energii lub w procesie wysokosprawnej kogeneracji.
Gwarancje powstają wraz z produkcją energii, a tracą ważność z chwilą ich umorzenia odbiorcy końcowemu lub po upływie 12 miesięcy od daty zakończenia produkcji lub daty wydania. Wytwórcy zielonej energii mają możliwość składania wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia za poszczególne miesiące, okresy kilkumiesięczne lub sumarycznie za cały rok kalendarzowy. Dokumenty te wystawiane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a następnie wczytywane do systemu informatycznego TGE.
Z końcem 2022 roku w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia status członka miało 1618 podmiotów. Wyłącznie w ubiegłym roku przybyło ich 518.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.