Famur zmienia nazwę na Grenevia

Famur zmienia nazwę na Grenevia
fot. Famur

Grupa Famur podjęła decyzję o zmianie nazwy w związku z wprowadzeniem nowej struktury biznesowej. Ma ona bazować na czerech niezależnych segmentach zaangażowanych w rozwój branży energetycznej.

Jak poinformował Famur, struktura biznesowa Grupy Grenevia obejmie cztery niezależne segmenty, za które odpowiadać będą firmy wchodzące w skład grupy: wielkoskalową fotowoltaikę i rozwiązania PV dla biznesu (Projekt-Solartechnik), systemy bateryjne, magazyny energii i elektromobilność (Impact Clean Power Technology), rozwiązania dla sektora dystrybucji energii (Elgór+Hansen), produkty i usługi dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej (Famur).

Nowa struktura i nazwa holdingu to otwarcie kolejnego etapu naszej historii, w który wkraczamy z jasną wizją, kim chcemy być i jak zamierzamy osiągać stawiane sobie cele. W tej klarownej strukturze chcemy skoncentrować się na budowie wartości poszczególnych segmentów i tym samym aktywnie wspierać budowę niskoemisyjnej gospodarki. Nazwa z kolei wprost nawiązuje do zielonej (Grene) drogi (via), jaką idziemy jako firma w związku z nowym kierunkiem ogłoszonym w maju 2021 roku – powiedział Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famur SA.

REKLAMA

Na podstawie zapowiedzianych w 2021 roku nowych kierunków strategicznych Grupa Famur dywersyfikowała swoją działalność biznesową, przekształcając się w holding inwestujący w zieloną transformację. Pierwszym krokiem było wejście w 2021 roku w sektor fotowoltaiki wielkoskalowej oraz rozwiązań PV dla sektora B2B. W 2022 roku grupa zaangażowała się w obszar energetyki wiatrowej i zainwestowała w systemy bateryjne, elektromobilność i magazyny energii. W 2022 roku nastąpiła dywersyfikacja biznesowa Elgór+Hansen. Spółka weszła w obszar rozwiązań dla sektora dystrybucji energii, budując m.in. stacje transformatorowe dla OZE.  

Zmiana marki Famur SA na Grenevia SA, zapoczątkowana decyzją zarządu spółki 11 stycznia br., dla swojej skuteczności wymaga jeszcze decyzji akcjonariuszy i wpisu do KRS. Zakończenie procesu jest spodziewane na przełomie kwietnia i maja 2023 roku.

Strategia rozwoju

Grupa Famur (po zmianie Grenevia) ogłosiła strategię zrównoważonego rozwoju na lata 2023–2030

Mamy świadomość odpowiedzialności organizacji w wymiarze społecznym, środowiskowym i gospodarczym oraz obecnej sytuacji makroekonomicznej, tym samym ogłoszona strategia zrównoważonego rozwoju jest wyrazem naszych ambicji oraz deklaracją aktywnych działań w zakresie zrównoważonego rozwoju, które pozostają spójne ze strategią biznesową naszej grupy – podkreślił Mirosław Bendzera.

REKLAMA

Prezes spółki Famur ma nadzieję, że Grenevia stanie się dla inwestorów giełdowych atrakcyjną platformą do lokowania środków w projekty z obszaru zielonej transformacji.  

Grenevia ma przykładać szczególną wagę do wprowadzania zmian z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych. Zamierza wspierać spółki portfelowe w zakresie finansowym, organizacyjnym i wykonawczym. Jako przykład takiej działalności podaje pozyskanie i uruchomienie finansowania typu project finance na budowę farm fotowoltaicznych dla spółki Projekt Solartechnik. 

TDJ, będąc stabilnym i długoterminowym inwestorem Grupy Famur, przez lata skutecznie wspierał ją w osiągnięciu pozycji lidera na rynku maszyn górniczych. Przyszedł czas na nowe cele. Od dwóch lat wspieramy spółkę w procesie jej zielonej transformacji. Dzisiaj jest symboliczny dzień, w którym nadajemy tej nowej, zielonej drodze imię – Grenevia – mówił 12 stycznia, podczas ogłoszenia zmiany, Tomasz Domogała, przewodniczący rady nadzorczej i właściciel TDJ.

W swojej strategii zrównoważonego rozwoju Grenevia zakłada m.in. uniknięcie do roku 2030 emisji do 2,3 mln ton dwutlenku węgla w efekcie rozwoju nowych segmentów biznesowych oraz redukcję o 40 proc. emisji gazów cieplarnianych w stosunku do roku 2021. Zamierza też zmienić miks energetyczny grupy – do końca 2024 roku około 35 proc. wykorzystywanej energii ma pochodzić z OZE. W planach jest także zmiana struktury przychodów. Do końca 20204 roku około 70 proc. przychodów grupy ma być niezwiązanych z sektorem węgla energetycznego.

W opracowaniu strategii zrównoważonego Grenevii zaangażowana była firma doradcza EY.

Jest to jeden z pierwszych projektów w regionie, który w tak kompleksowy sposób i jednoznacznie wpisuje zrównoważony rozwój w DNA i sposób działania organizacji. A jednocześnie jasno wskazuje, jak grupa chce budować długoterminową wartość dla biznesu i interesariuszy, przyczyniając się do poprawy jakości funkcjonowania otoczenia, w jakim żyjemy – podkreślił Marcin Witkowski, menedżer EY.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.