Dania rozwinie na dużą skalę technologię wychwytywania i składowania CO2

Dania rozwinie na dużą skalę technologię wychwytywania i składowania CO2
fot. Ineos

Trzy firmy energetyczne otrzymały licencje na wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla na dużą skalę w duńskiej części Morza Północnego. – To nie tylko krok w kierunku nowego zielonego przemysłu na naszym Morzu Północnym – to kamień milowy dla naszej zielonej transformacji – skomentował duński minister klimatu Lars Aagaard.

Ustanowienie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla jako branży oznacza, że możemy robić to i w większym stopniu, i lepiej – i w tym procesie szybciej zmierzać do naszych celów klimatycznych – podkreślił Lars Aagaard.

Trzy firmy energetyczne: Ineos Energy, Wintershall Dea i TotalEnergies będą rozwijały na dużą skalę technologię tzw. sekwestracji dwutlenku węgla, tj. jego przechwytywania i składowania (carbon capture and storage, CSS). Jak informuje duńskie ministerstwo klimatu i energii, udzielone licencje są pierwszymi tego typu kontraktami w Danii. Pomogą one w rozwoju nowego, ekologicznego przemysłu na Morzu Północnym.

REKLAMA

Miliony ton CO2 pod ziemią

Licencje przewidują, że od 2030 roku w Danii będzie składowane 13 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Duński resort klimatu podaje, że szacowany potencjał przechowywania CO2 pod ziemią na terenach należących do tego kraju wynosi do 22 mld ton, co odpowiada emisji Danii przez ponad 500 lat.

We wrześniu podpisaliśmy umowę z Flandrią i Belgią na międzynarodowy transport dwutlenku węgla, co oznacza, że będą one mogły przechowywać swoje emisje u nad pod ziemią – i pracujemy nad zabezpieczeniem kolejnych, abyśmy mogli w pełni wykorzystać potencjał naszych obszarów – powiedział duński minister ds. klimatu i energii.

REKLAMA

Ineos i Wintershall Dea szacują, że w ramach wspólnego projektu Greensand będą w stanie przed końcem 2025 roku składować 1,5 tony CO2 rocznie na wyeksploatowanych polach naftowych i gazowych na duńskim Morzu Północnym. Do 2030 roku zwiększą potencjał do 8 mln ton rocznie.

Z kolei TotalEnergies w ramach projektu Bifrost zamierza od 2027 roku zatłaczać i składować do 3 mln ton przechwyconego z powietrza CO2, a do 2030 roku planuje osiągnąć poziom 5 mln ton rocznie. 

Łączne inwestycje w projekty wyniosą: dla Greensand 445 mln koron duńskich (około 60 mln euro), dla Bifrost 157 mln koron (około 21 mln euro), przy czym państwo duńskie ma wyłożyć na inwestycje nieco mniej niż połowę tych kwot.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.