Niemcy chcą zakazać wydobycia gazu z łupków

Niemcy chcą zakazać wydobycia gazu z łupków
Sigmar Gabriel / SPD-Schleswig-Holstein, flickr cc

Podczas gdy polski parlament pracuje nad regulacjami mającymi przyspieszyć wydobycie gazu z łupków w naszym kraju, rząd naszych zachodnich sąsiadów przygotował prawo mające uniemożliwić wydobycie gazu łupkowego w Niemczech. 

Nowe regulacje przygotowane przez koalicję CDU/CSU i SPD mają na celu zablokowanie wydobycia gazu łupkowego w Niemczech, przynajmniej w najbliższych latach. 

Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel poinformował w piątek, że nowe prawo uniemożliwi wydobycie gazu z łupków na głębokości do 3 km, a także całkowicie na terenach chronionych ze względu na czerpanie wody. Takie warunki sprawią, że biznes łupkowy w Niemczech może być nieopłacalny. 

REKLAMA

Regulacje antyłupkowe będą obowiązywać przynajmniej do 2021 r., a później mają podlegać rewizji. 

Niemiecki rząd chce uniemożliwić wydobycie gazu z łupków mimo wycofania się Niemiec z produkcji energii z atomu. Do 2021 roku nasi zachodni sąsiedzi zamkną wszystkie elektrownie atomowe. W efekcie może brakować konwencjonalnych, stabilnych mocy w niemieckim systemie elektroenergetycznym, których nie zastąpią pracujące niestabilnie źródła odnawialne. 

REKLAMA

Mimo to Niemcy wydobywania gazu łupkowego nie chcą. 

Niemiecki rząd zablokowanie wydobycia gazu z łupków argumentuje niedostatecznym stanem wiedzy na temat możliwych skutków tego procesu. Niemcy obawiają się m.in., że może on prowadzić do skażenia wody. 

W efekcie – mimo, że firmy takie jak Exon Mobil rozpoczęły już w Niemczech testowe odwierty – nasi zachodni sąsiedzi chcą zablokować rozwój rynku łupkowego, a ostatnie propozycje niemieckiego rządu sa podyktowane dużym społecznym sprzeciwem wobec łupków. 

Tymczasem, zdaniem niemieckich ekspertów, potencjał gazu łupkowego w Niemczech pozwoliłby na pełne zaspokojenie potrzeb niemieckiej gospodarki na gaz przynajmniej na 10 lat. Wygląda jednak na to, że przynajmniej do końca obecnej dekady potencjał ten zostanie niewykorzystany. 

W debacie na temat wydobycia gazu łupkowego, która toczy się w Europie od dłuższego czasu, niemiecki rząd stanie obok rządu Francji po stronie przeciwników łupków. Do głównych zwolenników tej metody pozyskiwania gazu należą tymczasem Polska, Wielka Brytania i Hiszpania. 

gramwzielone.pl