Kolejne pomysły rządu na ratowanie górnictwa

Ministerstwo Gospodarki informuje, że powołany przez Prezesa Rady Ministrów Międzyresortowy Zespół do spraw Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce pracuje nad ostatecznymi rozwiązaniami, które usprawnią funkcjonowanie sektora. Dokładamy wszelkich starań, aby w możliwie krótkim terminie przedstawić wypracowywane scenariusze – informuje Ministerstwo Gospodarki.
Komunikat Ministerstwa Gospodarki:
Zespół pracuje obecnie nad zmianami organizacyjnymi, restrukturyzacją zobowiązań publiczno-prawnych i finansowaniem w branży. Kluczową kwestią jest także uregulowanie polskiego rynku handlu węglem, a tym samym uporządkowanie rynku dostawców i monitorowanie jakości surowca sprowadzanego do Polski. W Ministerstwie Gospodarki przygotowane zostały już stosowne projekty ustaw, w których znajdują się regulacje w tych obszarach.
Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość pozyskiwania środków dla sektora wydobywczego z krajowych programów operacyjnych. Tym zagadnieniem zajmuje się powołana Grupa Robocza, która określi najbardziej perspektywiczne kierunki badań wdrożeniowych w sektorze. Jej działania mają na celu realizację Programu Rządowego ”Poprawa efektywności wykorzystania zasobów w sektorze górnictwa węgla kamiennego”, Programu Sektorowego oraz Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój”.
Ważnym tematem jest restrukturyzacja zobowiązań publiczno-prawnych. W tym obszarze konieczne było opracowanie rozwiązań, które umożliwią częściowe odroczenie spłaty zobowiązań pieniężnych wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015. Dokument został przyjęty przez Sejm 11 lipca 2014 r., a następnie podpisany przez Prezydenta RP 31 lipca 2014 r. Tym samym ustawa odroczyła spłatę zaległych składek ZUS do 31 grudnia 2015 r.
Międzyresortowy Zespół do spraw Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce został powołany zarządzeniem nr 28 Prezesa Rady Ministrów z 5 maja 2014 r. W jego skład wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstw Finansów, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów a jego głównymi zadaniami są: dokonanie analizy funkcjonowania sektora, aktualizacja koncepcji rozwoju i zwiększenia jego konkurencyjności, opracowanie koncepcji szerszego wykorzystania energii z węgla kamiennego w celu podniesienia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz przygotowanie rekomendacji dotyczących dalszych działań, których celem jest poprawa funkcjonowania sektora, w tym również jego restrukturyzacji.
źródło: Ministerstwo Gospodarki